MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Eksperyment: czy oświetlenie roślin naprawdę działa?

28 września 2021

Prawdopodobnie już wcześniej słyszałeś o oświetleniu dla roślin i prawdopodobnie wiesz, że jest to dobra inwestycja dla twoich upraw. Ale czy naprawdę robią one dużą różnicę? Aby dowiedzieć się, jak ważne jest oświetlenie do uprawy silnych i zdrowych roślin, przeprowadziliśmy eksperyment. Co się dzieje, gdy w tym samym czasie siejesz te same nasiona, ale tylko jednemu z nich zapewniasz oświetlenie? Dowiedzmy się!

nelson_garden_Why_should_I_use_grow_lights___blog_post_image_2.jpeg

Test: Jak ważne jest oświetlenie roślin?

Pod koniec sierpnia w czterech mini szklarniach zasialiśmy to samo warzywo, kapustę pak choi. Umieściliśmy dwie szklarnie z wkładami do uprawy z nasionami pak choi pod lampą 18W, przeznaczoną do oświetlania upraw. Żarówka była zapalona przez około 16 godzin dziennie. Pozostałe dwie szklarnie stały obok na stole, zaopatrzone tylko w światło dzienne i temperaturę wewnętrzną.

Nawet w sierpniu, jednym z najcieplejszych miesięcy letnich, dni są znacznie krótsze, i światło dzienne występuje przez mniej godzin w porównaniu z lipcem. Stało się to ewidentne podczas naszego eksperymentu. Zaledwie dwa tygodnie później, na początku września, naprawdę przekonaliśmy się, jak ważne jest oświetlenie dla naszych roślin pak choi.

nelson_garden_Why_should_I_use_grow_lights___blog_post_image_3.jpeg

W ciągu 16 dni nasiona pak choi pozostawione bez światła do uprawy wykiełkowały i uformowały małe, raczej cienkie rośliny, i pojawiły się pierwsze listki. Nasiona w mini szklarniach pod lampami w ciągu takiego samego czasu wykiełkowały i wyrosły na małe, zwarte mini rośliny z sałatą pak choi.

Można było również zaobserwować znaczną różnicę w systemie korzeniowym roślin. Korzenie większych roślin, tych zaopatrzonych w światła do uprawy, zaczęły rosnąć poza wkładem i wyglądały na silne i zdrowe. Korzenie mniejszych roślin, uprawianych bez lamp, nadal pozostawały wewnątrz wkładu.

nelson_garden_Why_should_I_use_grow_lights___blog_post_image_4.jpeg

Wniosek – dlaczego warto używać oświetlenia roślin

Uprawa w pomieszczeniu dobrze sobie radzi przez większość roku, z dodatkowym oświetleniem czy bez. Jednak oświetlenie roślin będzie miało duży wpływ nie tylko na tempo wzrostu roślin, ale także na to, jak duże i silne wyrosną. Zadbaj o swoje rośliny najlepiej, jak to możliwe – zapewnij im oświetlenie roślin!

nelson_garden_Why_should_I_use_grow_lights___blog_post_image_6.jpeg

Produkty powiązanePokaż wszystkie