MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak uprawiać kiełki w domu

07 grudnia 2020

Uprawa kiełków stała się ostatnimi czasy bardzo popularna, co wcale nas nie dziwi. Najlepsze w kiełkach jest to, że są bardzo łatwe w uprawie i rosną bardzo szybko. Są pełne cudownych substancji, witamin i minerałów!

Kiełki można uprawiać przez cały rok na parapecie. Wystarczy tacka i torebka nasion np. kopru włoskiego lub brokułów. Kiełki to doskonała alternatywa dla każdego, kto chce mieć własne domowe warzywa przez cały rok. To także świetna opcja dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu. Istnieje wiele różnych rodzajów nasion i kiełków o niepowtarzalnym smaku; wypróbuj je wszystkie, od łagodnych po pieprzne, aby wzbogacić swoje posiłki.

Co to są kiełki?

Kiełki pochodzą z nasion np. rzeżuchy, fasoli czy soczewicy. Kiedy nasiona mają dostęp do wody, odpowiedniej temperatury i powietrza, zaczynają kiełkować.

Kiełki są zatem „fazą embrionalną” roślin. Są również bardzo smaczne. Zawierają duże ilości potrzebnych nam składników odżywczych i dlatego stały się tak popularne w różnych częściach świata. Kiełki jest łatwiejsze do strawienia przez organizm niż nasiona. To z kolei ułatwia organizmowi wchłanianie, bo składniki odżywcze są zamknięte w nasionach.

Ile czasu potrzeba, by kiełki urosły?

To, ile czasu zajmie kiełkowanie od wysiania do zbiorów zależy od rodzaju kiełków, który uprawiamy. Lucerna, brokuły i rzodkiewka rosną szybko i kiełkują w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy na przykład koper włoski potrzebuje na to nawet do dziesięciu dni.

Jak uprawiać kiełki krok po kroku:

1. Wsyp nasiona kiełków do pojemnika na kiełki i przykryj kratką.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-2.jpg

2. Przepłucz nasiona wodą kilka razy i delikatnie odcedź przez kratkę.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-3.jpg

3. Zanurz nasiona w wodzie i pozostaw na całą noc w ciemnym miejscu.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-4.jpg

4. Następnego dnia, wylej wodę i przepłucz nasiona jeszcze raz.

5. Po wypłukaniu nasion ponownie wylej całą wodę. Umieść pudełko w ciemnym miejscu na 2-3 dni - na przykład przykrywając je ręcznikiem lub ściereczką. Optymalna dla kiełkowania i wzrostu nasion temperatura to 20-25 stopni. Ważne jest, aby umieścić pojemnik z nasionami na tacy z kratką w dół, aby nadmiar wody wypłynął. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kiełki zaczną pleśnieć. Kiełki płucz wodą 2-3 razy dziennie.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-5.jpg

6. Gdy kiełki zaczną rosnąć, po 2-3 dniach, ustaw skrzynkę w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie, w tej samej temperaturze. Kontynuuj płukanie 2-3 razy dziennie. Światło pomoże teraz kiełkom w pełni wyrosnąć i uzyskać bardziej zielony kolor.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-1.jpg

7. Kiedy kiełki skończą rosnąć, nie ma potrzeby ich płukania. Zamiast tego możesz teraz obrócić pojemnik, kratką skierowaną do góry, i przechowywać kiełki w lodówce do 4-5 dni.

Sprouting-how-to-grow-sprouts-at-home-6.jpg