MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Jaki nawóz dla roślin stosować?

08 November 2021

Jeśli chcesz, aby Twoja uprawa pięknie się rozwijała, mądrze będzie stosować nawóz. Istnieje wiele opcji nawozu dla roślin, więc możesz się zastanawiać: jakiego rodzaju nawóz zastosować? Jakiego odżywienia potrzebują moje rośliny? Czy używać nawozu płynnego czy może stałego? Podajemy odpowiedzi!

Kiedy stosować nawóz w płynie?

Nawóz w płynie to wygodny wybór, niezależnie od tego, czy mamy uprawę w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz, w ogrodzie, czy w doniczkach. Płynne składniki odżywcze dla roślin są zwykle bardzo skoncentrowane i ważne jest, aby rozcieńczać je z wodą przed zastosowaniem.

Istnieją różne rodzaje nawozów w płynie, dostosowane do potrzeb określonych rodzajów roślin, na przykład odżywki do pomidorów, do chili czy do cytrusów. Dostępny jest również płynny nawóz do kwiatów, takich jak storczyki i pelargonie.

nelson_garden_liquid_or_solid_plant_food_blog_post_image_2.jpeg

Kiedy stosować pałeczki nawozowe?

Pałeczki nawozowe to wieloskładnikowy nawóz dla roślin w postaci małych patyczków. Pałeczki rozpuszczają się i systematycznie uwalniają składniki odżywcze do gleby podczas podlewania. Są różne rodzaje pałeczek nawozowych dla różnych rodzajów roślin, na przykład specjalne pałeczki do storczyków.

Pałeczki nawozowe są idealne do roślin doniczkowych i są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy wbić je w glebę i regularnie podlewać roślinę.

Kiedy nawozić rośliny?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nawozów i oborników dla roślin. Wśród nawozów organicznych wyróżnić można czysty obornik krowi lub kurzy, a także biohumus. Nawozy dostępne są również w formie granulek lub pelletu, zarówno organiczne, jak i mineralne.

Główną zaletą nawozu stałego jest to, że jest łatwy w dozowaniu i zwykle wystarcza na długi czas. Ponieważ substancje w nawozie muszą się rozłożyć, aby roślina mogła przyswoić składniki odżywcze, będą one działać przez dłuższy czas. Jednak niektóre nawozy w formie stałej są zaprojektowane tak, by zapewniać szybsze odżywianie, a inne – by działo się to w wolniejszym tempie. Czytaj instrukcje na opakowaniu i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami dozowania.

Szybko uwalniające się nawozy doskonale nadają się do mieszania z glebą podczas sadzenia przy uprawie na zewnątrz lub na większej powierzchni. Odżywkę taką można stosować również do dorosłych roślin, ale przy nawożeniu należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

nelson_garden_liquid_or_solid_plant_food_blog_post_image_3.jpeg

Kiedy używać biohumus?

Biohumus to obornik krowi, który został przetworzony przez dżdżownice, a przypomina w swojej strukturze luźną glebę. Jest całkowicie bezzapachowy, dzięki czemu można go używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Biohumus jest bogaty w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na mikroflorę gleby. Taki nawóz może mieć formę płynu; dodaj biohumus do letniej wody, wymieszaj i odstaw na 24 godziny. Następnego dnia ponownie go wymieszaj, a potem używaj do podlewania swoich roślin.