MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jaki nawóz dla roślin stosować?

08 listopada 2021

Jeśli chcesz, aby Twoja uprawa pięknie się rozwijała, mądrze będzie stosować nawóz. Istnieje wiele opcji nawozu dla roślin, więc możesz się zastanawiać: jakiego rodzaju nawóz zastosować? Jakiego odżywienia potrzebują moje rośliny? Czy używać nawozu płynnego czy może stałego? Podajemy odpowiedzi!

Kiedy stosować nawóz w płynie?

Nawóz w płynie to wygodny wybór, niezależnie od tego, czy mamy uprawę w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz, w ogrodzie, czy w doniczkach. Płynne składniki odżywcze dla roślin są zwykle bardzo skoncentrowane i ważne jest, aby rozcieńczać je z wodą przed zastosowaniem.

Istnieją różne rodzaje nawozów w płynie, dostosowane do potrzeb określonych rodzajów roślin, na przykład odżywki do pomidorów, do chili czy do cytrusów. Dostępny jest również płynny nawóz do kwiatów, takich jak storczyki i pelargonie.

nelson_garden_liquid_or_solid_plant_food_blog_post_image_2.jpeg

Kiedy stosować pałeczki nawozowe?

Pałeczki nawozowe to wieloskładnikowy nawóz dla roślin w postaci małych patyczków. Pałeczki rozpuszczają się i systematycznie uwalniają składniki odżywcze do gleby podczas podlewania. Są różne rodzaje pałeczek nawozowych dla różnych rodzajów roślin, na przykład specjalne pałeczki do storczyków.

Pałeczki nawozowe są idealne do roślin doniczkowych i są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy wbić je w glebę i regularnie podlewać roślinę.

Kiedy nawozić rośliny?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nawozów i oborników dla roślin. Wśród nawozów organicznych wyróżnić można czysty obornik krowi lub kurzy, a także biohumus. Nawozy dostępne są również w formie granulek lub pelletu, zarówno organiczne, jak i mineralne.

Główną zaletą nawozu stałego jest to, że jest łatwy w dozowaniu i zwykle wystarcza na długi czas. Ponieważ substancje w nawozie muszą się rozłożyć, aby roślina mogła przyswoić składniki odżywcze, będą one działać przez dłuższy czas. Jednak niektóre nawozy w formie stałej są zaprojektowane tak, by zapewniać szybsze odżywianie, a inne – by działo się to w wolniejszym tempie. Czytaj instrukcje na opakowaniu i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami dozowania.

Szybko uwalniające się nawozy doskonale nadają się do mieszania z glebą podczas sadzenia przy uprawie na zewnątrz lub na większej powierzchni. Odżywkę taką można stosować również do dorosłych roślin, ale przy nawożeniu należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni.

nelson_garden_liquid_or_solid_plant_food_blog_post_image_3.jpeg

Kiedy używać biohumus?

Biohumus to obornik krowi, który został przetworzony przez dżdżownice, a przypomina w swojej strukturze luźną glebę. Jest całkowicie bezzapachowy, dzięki czemu można go używać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Biohumus jest bogaty w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na mikroflorę gleby. Taki nawóz może mieć formę płynu; dodaj biohumus do letniej wody, wymieszaj i odstaw na 24 godziny. Następnego dnia ponownie go wymieszaj, a potem używaj do podlewania swoich roślin.