MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Nawożenie roślin doniczkowych zimą

12 września 2022

Mimo że rośliny doniczkowe również zwalniają tempo wzrostu w okresie zimowym, mogą potrzebować dodatkowego odżywiania, które uchroni je przed obumieraniem. Niektóre odmiany lepiej radzą sobie z ciemnością niż inne, a dzięki odpowiedniemu oświetleniu rośliny doniczkowe będą rosły.

Rośliny doniczkowe potrzebują do wzrostu światła, wody, składników odżywczych i ciepła. W okresie zimowym – mniej więcej od października do lutego – wzrost roślin ulega zahamowaniu, a wraz z nim zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wynika to przede wszystkim z tego, że dni są krótsze.

Nelson_Garden_Potted plant nutrition in winter_Image_1.jpg

Jak często należy nawozić rośliny doniczkowe w okresie zimowym?

Kwitnące lub owocujące rośliny doniczkowe, takie jak pelargonie, papryczki chilli i drzewa cytrusowe, zwykle przechodzą zimą naturalny okres spoczynku i zasadniczo nie powinny otrzymywać dodatkowych składników odżywczych. Najlepiej, aby były one przechowywane w chłodniejszym miejscu.

Jednak rośliny liściaste, takie jak araukaria wyniosła i różne rodzaje figowców lub pilea, mogą skorzystać na podawaniu od czasu do czasu składników odżywczych nawet w zimie. Potrzeba nawożenia jest większa, jeżeli uprawia się rośliny z wykorzystaniem oświetlenia, w ciepłych pomieszczeniach lub po prostu rośliny rosnące szybko. Zimą można zmniejszyć dawkę (ilość) lub częstotliwość (jak często) nawożenia roślin doniczkowych, tak aby rośliny otrzymywały mniej więcej połowę tego, co w lecie.

Trzeba pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem roślin doniczkowych! Przed podlewaniem należy upewnić się, czy ziemia jest rzeczywiście sucha.

Jeśli stosuje się oświetlenie roślin i utrzymuje dość wysoką temperaturę w pomieszczeniu, można kontynuować nawożenie roślin jak przez resztę roku.

Nelson_Garden_Potted plant nutrition in winter_Image_4.jpg

Jakimi składnikami odżywczymi należy nawozić rośliny doniczkowe w okresie zimowym?

W przypadku roślin doniczkowych najwygodniej jest zwykle stosować odżywkę płynną. Dawkowanie jest łatwe, zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Dostępne są także pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze. Pałeczki nawozowe dostępne są w dwóch wersjach: do roślin zielonych i kwitnących .

Odsącze z kompostownika bokashi można wykorzystać do nawożenia roślin doniczkowych. Ponieważ odsącze ma intensywny zapach, dobrze jest je dokładnie rozcieńczyć. Dla wrażliwych nosów dostępny jest bezwonny płynny nawóz roślinny.

Różne rodzaje odżywek roślinnych mogą mieć różny skład odżywczy. Najlepiej jest różnicować skład różnych rodzajów nawozu roślinnego.

Nelson_Garden_Potted plant nutrition in winter_Image_2.jpg

Przesadzanie w zimie

Rośliny doniczkowe najlepiej przesadzać wiosną, gdy tylko zaczną rosnąć. W razie potrzeby można przesadzić rośliny w okresie zimowym (np. w przypadku pojawienia się ziemiórek), ale należy unikać naruszania wrażliwych odmian.

Trzeba pamiętać, że nowa ziemia – jeśli kupujesz nową ziemię doniczkową – zawiera od początku składniki odżywcze. Zwykle wystarczają na około 1-2 miesiące.