MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Podstawy uprawy hydroponicznej – co uprawiać bez gleby

18 August 2021

Uprawa hydroponiczna oznacza uprawę roślin bez użycia gleby i jest idealnym sposobem na uprawę w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni i w ograniczonym czasie. Bez ziemi możesz uprawiać prawie wszystko. Jednak są takie odmiany roślin, z którymi udaje się to najłatwiej. W tym poście dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o uprawie hydroponicznej i jakie rośliny najlepiej nadają się do uprawy w pomieszczeniu i w wodzie.

Dlaczego warto uprawiać zielone warzywa bez gleby

Do uprawy hydroponicznej nadają się przede wszystkim szybko rosnące warzywa liściaste. Ze względu na ich krótki cykl rozwojowy łatwiej jest utrzymać dobrą jakość wody przez cały okres ich wzrostu. Systemy uprawy hydroponicznej, takie jak skrzynka do uprawy Harvy, doskonale nadają się do uprawy warzyw, które można zebrać już po kilku tygodniach.

W związku z tym do uprawy hydroponicznej doskonale nadaje się sałata, zwłaszcza odmiany tworzące luźne główki. Uprawa odmian sałaty o luźnych liściach jest też praktycznym wyborem, ponieważ można je zbierać liść po liściu. Inne szybko rosnące odmiany, które dobrze sprawdzają się w uprawie hydroponicznej, to boćwina, np. boćwina szwajcarska, a także różne rodzaje kapusty. Są one nie tylko łatwe w uprawie, ale również praktyczne, gdyż są nisko rosnące i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.

nelson_garden_the_basics_of_hydropnic_cultivation_blog_post_image_2.jpeg

Dlaczego warto uprawiać zioła bez gleby

Zioła rosną stosunkowo szybko i mają optymalny rozmiar, w sam raz do uprawy hydroponicznej. Uprawa ziół w wodzie jest wyjątkowo dobrym pomysłem, ponieważ zioła uprawiane w glebie mają tendencję do szybkiego wysychania. Natomiast zasiane hydroponicznie stale mają dostęp do wody. Przykładowe zioła do uprawy to bazylia, tymianek, kolendra, pietruszka i szałwia.

nelson_garden_the_basics_of_hydropnic_cultivation_blog_post_image_3.jpeg

Dlaczego warto uprawiać pomidory i chili bez gleby

Wiele pomidorów, które można kupić w supermarketach, uprawia się bez ziemi. W przypadku uprawy w pomieszczeniu najlepiej wybrać odmianę nisko rosnącą, taką jak krzaczaste lub wielkoowocowe pomidory. To samo dotyczy uprawy chili.

Pamiętaj, że pomidor ma długi okres wegetacji przed owocowaniem, a roślina potrzebuje dostępu do składników odżywczych nawet do ostatnich zbiorów. Do pomidorów, a także do chili, oferujemy specjalny nawóz.

Czy można uprawiać kwiaty bez ziemi?

Większość ludzi, którzy uprawiają hydroponicznie, używają tej metody do uprawy roślin jadalnych. Jednak uprawa kwiatów w ten sposób jest również zupełnie możliwa. Wiele kwiatów pięknie rośnie w uprawach hydroponicznych, na przykład pelargonia czy rzeżucha.

nelson_garden_the_basics_of_hydropnic_cultivation_blog_post_image_4.jpeg

Czy można uprawiać kilka roślin w jednym systemie hydroponicznym?

Można uprawiać kilka odmian roślin w tym samym systemie uprawy, na przykład w skrzynce do uprawy Harvy. W takim przypadku najrozsądniej byłoby wybrać rośliny mniej więcej o takich samych potrzebach pielęgnacyjnych i o podobnym czasie rozwoju.

Uprawa hydroponiczna roślin krok po krokuOdkryj, na czym polegają systemy hydroponiczne i naucz się uprawiać rośliny bez gleby, z użyciem jedynie wody, światła i składników odżywczych.
Przeczytaj więcej
Kiedy należy wyłączyć oświetlenie roślin?Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła, wyrastają wysokie i chude. Więc nie spiesz się, aby wyłączyć oświetlenie roślin, gdy powróci światło dzienne.
Przeczytaj więcej

Hydroponika – Uprawa w wodzie

Co to jest hydroponika? To oznacza po prostu uprawę w wodzie. Kiedy uprawiasz w wodzie, Twoje rośliny potrzebują roztworu odżywczego, który potrzeba rozcieńczyć w pojemniku z wodą. Zaletą uprawy hydroponicznej jest to, że jest szybka i łatwa, a jeśli masz odpowiedni rodzaj oświetlenia, możesz uprawiać przez cały rok. Większość kiełkujących nasion może być uprawiana w naszej skrzynce do uprawy hydroponicznej Harvy, ale mamy również kilka nasion, które zostały specjalnie zaprojektowane wyłącznie do uprawy hydroponicznej. Nasz zestaw początkowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć uprawę, czyli skrzynkę do uprawy, uchwyt na wtyczki oraz wtyczki do uprawy z nasionami i odżywkami dla roślin do uprawy hydroponicznej.Przeczytaj więcej