MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Wybudzanie peralgoni po zimie - krok po kroku

23 czerwca 2022

Nadszedł czas na przyniesienie i przycięcie pelargonii. Niektóre z nich mogą wyglądać dobrze i nie wymagać większego przycinania, inne mogą być przywiędłe i wymagać niewielkiej opieki. Oto kilka wskazówek, co można zrobić, żeby przywrócić pelargonie do życia po zimie.

Luty lub marzec to czas na przyniesienie i przycięcie pelargonii. W zależności od tego, jak pelargonie były przechowywane przez zimę, mogą różnie wyglądać. Jeśli były przechowywane w bardzo chłodnym miejscu, prawdopodobnie niewiele się wydarzyło. Jeśli pelargonie znajdowały się w chłodnym pomieszczeniu w domu, prawdopodobnie zaczęły rosnąć przez zimę i wypuszczać nowe pędy. 

Możesz dość mocno przyciąć pelargonie bez uszczerbku dla nich. Zachowaj kilka pędów, a za kilka miesięcy znów będą ładne i krzaczaste. 

Nelson_Garden_Geraniums_Winter_Storage_image_2.jpeg

Zrób tak:

  1. Usuń uschnięte liście i gałązki, na których nie ma pędów. Można także przycinać długie gałązki, mimo że wypuszczają nowe pędy, aby zapobiec rozrastaniu się pelargonii. Cięcie nad nasadą liści wykonaj za pomocą czystego sekatora lub noża. 
  2. Usuń ziemię, która oddzieliła się od korzeni, przenieś roślinę do nowej doniczki i uzupełnij ją nową ziemią.
  3. Podlej pelargonię i umieść ją w jasnym miejscu. 
  4. Gdy pelargonia zacznie rosnąć, czas zacząć dodawać nawozy

Odcięte gałązki można wykorzystać jako sadzonki. Wypełnij doniczkę ziemią, posadź sadzonkę, lekko podlej i będziesz mieć nową roślinę.

Jedną z rad jest kilkukrotne obcięcie (uszczyknięcie) wierzchołków pędów wiosną, co spowoduje rozgałęzienie i doda urody roślinie na lato. Możesz także usunąć wczesne kwiaty, jeśli chcesz, aby pelargonia bardziej się rozrosła. 

Nelson_Garden_Geraniums_Winter_Storage_image_1.jpeg

Istnieje wiele różnych pelargonii i wiele różnych poradników na temat ich przycinania. Niektórzy pozwalają roślinom zregenerować się między przesadzeniem a przycięciem, inni przycinają je jesienią. Istnieje wiele sposobów, więc wypróbuj ten, który najbardziej ci odpowiada, aby przywrócić pelargonie do życia.