MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawiaj zioła w swojej kuchni

24 June 2021

Dzięki niewielkiej uprawie na parapecie można cieszyć się świeżo zebranymi i samodzielnie wyhodowanymi ziołami przez cały rok. Większość ziół można uprawiać w domu - w tym te najpopularniejsze jak pietruszka, koperek i bazylia. Zapewnij im wodę, odżywienie i światło, a rozkwitną!

Jakie zioła uprawiać w pomieszczeniach?

W uprawie w domu najlepiej sprawdzają się zioła szybko rosnące. Chociaż tak naprawdę większość ziół może być uprawiana w pomieszczeniach.

Bazylia potrzebuje dużo światła i lubi ciepło, co czyni ją szczególnie wygodną w uprawie w pomieszczeniach. Pietruszka, chociaż kiełkuje wolno, i tak jest popularna w uprawie w domu. Koperek to bardzo popularne zioło, które również może być również uprawiane w pomieszczeniach.

Inne dobre odmiany to rozmaryn, tymianek, szałwia i oregano, które ładnie rosną w dobrze przepuszczalnej glebie. Szczypiorek, mięta pieprzowa, melisa, kolendra i trybula duńska wymagają więcej wilgoci i odżywienia, ale także nadają się do uprawy w domu.

nelson_garden_grow_herbs_in_your_kitchen_image_2.jpeg
Pietruszka występuje w różnych odmianach. Która z nich jest Twoją ulubioną? Fot: Annika Christensen

Co jest potrzebne do uprawy ziół w domu?

Aby zacząć, należy przejść proces kiełkowania. Wybierz doniczkę z otworami drenażowymi, czyli takimi, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Dzięki temu gleba nie będzie zbyt wilgotna. W związku z tym upewnij się, że doniczka stoi na czymś, co może zebrać nadmiar wody. W przeciwnym razie woda będzie kapać na parapet. Uprawiając zioła w doniczkach z odpowiednim drenażem i - dopóki nie urosną - z pokrywą, która zatrzymuje wilgoć i przepuszcza tlen, szanse na udaną uprawę wzrastają.

W przypadku uprawy w małych pojemnikach ważne jest, aby gleba była dobrze przepuszczalna. Jeśli wydaje się ciężka i trochę zbita, można ją wymieszać z perlitem. Ten porowaty materiał pomoże również w zatrzymywaniu wilgoci. Gliniane doniczki są bardziej dekoracyjne, ale szybko wysychają. Jeśli uprawiasz zioła w glinianej doniczce, podlewaj je odrobinę więcej.

W którym miejscu w domu uprawiać zioła?

Zioła dobrze rosną w normalnej temperaturze pokojowej, ale należy pamiętać, aby uważać na grzejniki. Parapety okienne, znajdujące się tuż nad nimi mogą być trudniejszym miejscem do uprawy ponieważ ciepło z grzejnika wysusza glebę. Może się okazać tak gorąco, że korzenie roślin zostaną uszkodzone.

Aby zioła mogły dobrze rosnąć w pomieszczeniach, potrzebują odpowiedniej ilości światła. Zadbaj zatem, by otrzymywały jak najwięcej naturalnego światła, najlepiej na oknie wychodzącym na południe. Okna wychodzące na północ często okazują się zbyt ciemne. Ciemność i chłód sygnalizują, że nadszedł czas odpoczynku dla ziół, ale zapewniając im lampy do uprawy można zbierać plony wielokrotnie, przez cały rok.

Jak uprawiać zioła w domu?

Wypełnij doniczkę ziemią do wysokości 1 cm od górnej krawędzi. Przygotuj glebę pod nasiona, podlewając ją aż będzie dobrze zwilżona.

Rozłóż nasiona równomiernie na powierzchni. Dociśnij je lekko, aby zapewnić im właściwy kontakt z glebą. Przykryj cienką warstwą ziemi.

Co drugi dzień spryskuj nasiona wodą. Najlepiej użyć do tego butelki z rozpylaczem, aby równomiernie i dokładnie rozprowadzać wodę. Jeśli używasz pokrywek lub mini szklarni, zdejmij je, gdy pędy osiągną wysokość 2-3 cm. Pryskaj roślinki jeszcze przez kilka dni. Następnie rozpocznij podlewanie za pomocą konewki.

Jeśli liście zaczynają żółknąć, może to być znak, że zioła potrzebują więcej składników odżywczych. Może to być również spowodowane tym, że ziemia jest trochę za mokra. Jeśli gleba jest wypełniona wodą, korzenie nie dostają wystarczającej ilości tlenu i są narażone na gnicie. Utrudnia to roślinie wchłanianie składników odżywczych, a liście żółkną. Przed podlaniem zawsze należy zawsze sprawdzić, czy gleba jest wystarczająco sucha.

nelson_garden_grow_herbs_in_your_kitchen_image_3.jpeg
Gliniane doniczki są dekoracyjne i nie pozwalają na zatrzymywanie wody, czasem jednak oddają jej trochę za dużo. Zadbaj, żeby twoje zioła nie wyschły.

Kiedy można zbierać zioła?

Zioła rosną w różnym tempie, ale oto kiedy i jak można zbierać najpopularniejsze z nich: pietruszkę, koperek i bazylię.

Pietruszkę zbieramy po 5-7 tygodniach od wysiewu, koper po 4-5 tygodniach. W przypadku obu ziół należy pozostawić 2-3 cm łodygi, a wyrosną z niej nowe pędy. Po zbiorach nadal podlewaj rośliny kilka razy i nie krępuj się dodać trochę nawozu w płynie przy podlewaniu. Zarówno pietruszka jak i koperek uprawiane w ten sposób mogą dać nawet do trzech zbiorów w ciągu jednego cyklu uprawy.

Bazylię można zacząć zbierać po 4-5 tygodniach. U góry, tuż nad drugą parą liści, wyrosną nowe pędy. Spryskaj rośliny kilka razy po zbiorach i nie krępuj się dodać trochę płynnego nawozu dla roślin przy podlewaniu. Bazylia daje do trzech zbiorów w jednym cyklu uprawy.