Dobra gleba stanowi podstawę udanej uprawy. Zarówno struktura, jak i odżywianie to rzeczy, na które możesz wpłynąć, aby mieć żyzną glebę. Zainspiruj się dziką przyrodą i wykorzystaj rozwiązania, jakie pokazuje natura, aby utrzymać dobrą glebę.
Gleba jest tym, w czym najczęściej uprawiamy, ale możemy też uprawiać samą glebę. We wpisie na blogu „Jaką mam glebę” mówiliśmy o tym, z czego składa się gleba i jaki ma to wpływ na jej właściwości. Mogliśmy również zobaczyć, jak ważne jest, aby ziemia rzeczywiście była pełna życia.
Jeśli uprawiasz rośliny na zewnątrz - w istniejącej grządce lub tworzysz nową - kuszące może być zastąpienie całej ziemi ziemią kupioną w sklepie, wolną od kamieni i chwastów. Nie jest to jednak konieczne - tak naprawdę jest wręcz odwrotnie. A to dlatego, że twoja pierwotna gleba zawiera wiele składników, które przynoszą korzyści twoim roślinom. W tym, co należy poprawić, będzie odgrywał rolę rodzaj ziemi, na której uprawiasz.
Jeśli uprawiasz w doniczkach lub nadstawkach paletowych i używasz ziemi w workach, twoje warunki są inne. Jednak niezależnie od tego, jak i gdzie uprawiasz, nadal ważne jest, by wziąć pod uwagę strukturę i zawartość składników odżywczych w glebie.
Skorzystaj z suchych jesiennych liści i wykorzystaj je do poprawy gleby.
Mówiąc najprościej, ulepszanie gleby oznacza dbanie o nią tak, aby stała się glebą, na której rosną rośliny.
Silny system korzeniowy głęboko w glebę jest głównym warunkiem dla silnych i trwałych roślin. Im dalej sięgają korzenie, tym lepiej znoszą suszę, ponieważ gleba lepiej zatrzymuje wilgoć pod powierzchnią. A żeby tak było, gleba musi mieć luźną strukturę, nie może być zbyt zwarta.
Torf, kora i gruby materiał roślinny poprawiają strukturę gleby. Twoje rośliny łatwiej znajdą miejsce dla swoich korzeni w przestrzeniach powstałych między gruboziarnistymi i drobnymi częściami gleby. Przestrzeń działa również jako zbiornik wody i może utrzymywać wilgoć dostępną dla twoich roślin.
Ścięta trawa umieszczona w kwietniku zatrzymuje wilgoć i ostatecznie rozkłada się w glebę bogatą w składniki odżywcze. Zdjęcie: Lovisa Back
Kiedy używasz materii organicznej do poprawy struktury gleby, dodajesz tym samym do gleby składniki odżywcze. Materiał organiczny zostanie rozłożony przez mikroorganizmy i innych małych pomocników żyjących w glebie.
Niektóre materiały, takie jak torf, szybko się rozkładają i nie dostarczają zbyt wiele składników odżywczych do gleby. Inne materiały, takie jak zrębki i grubsze gałęzie, rozkładają się znacznie dłużej.
Bardzo dobry dla gleby jest kompost ogrodowy i ścięta trawa. To, ile składników odżywczych dodaje kompost, zależy od tego, z czego się składa. Ogólnie można powiedzieć, że im bardziej brązowy i suchy jest materiał, tym mniej składników odżywczych zapewnia. Szczególnie odżywczy będzie kompost ogrodowy wypełniony dużą ilością zielonych części roślin i resztek warzyw z kuchni.
Jeśli twoje uprawy wymagają dużej ilości składników odżywczych, na przykład ogródek warzywny lub letnie kwiaty w doniczkach, będziesz musiał dodawać składniki odżywcze kilka razy w ciągu sezonu. W małej szkółce nawozów pokażemy ci różne sposoby dodawania składników odżywczych.
Dobrze jest dodać materiał organiczny od góry. Robi się to, umieszczając np. ścinki trawy wokół roślin lub zakopując je nieco pod powierzchnią. Na uprawianej grządce lub działce, gdzie nie chcemy lub nie możemy kopać bardzo głęboko, jest to najlepszy sposób na długotrwałą poprawę struktury gleby.
Jeśli pozwolisz kwitnąć facelii miodowej, da ona piękne, jasnofioletowe kwiaty. Facelia miodowa, jako zielony nawóz, może być korzystnie wprowadzana do gleby jeszcze przed jej kwitnieniem. Zdjęcie po lewej: Lovisa Back Zdjęcie po prawej: Markus Danielsson
Glebę uprawia się nie tylko z góry. Same rośliny również wzbogacają glebę. Na przykład rośliny o silnych korzeniach pomagają spulchnić glebę. Inne mogą „przyczepiać” składniki odżywcze do swoich korzeni, które są uwalniane, gdy roślina dojrzeje. Natomiast groch i fasola to przykłady roślin wiążących azot. Oznacza to, że współpracują z bakteriami w przyciąganiu azotu. Część azotu jest pobierana i wykorzystywana przez roślinę, a część jest magazynowana w korzeniach.
Jeśli rośliny nie cierpią na żadne choroby, tak naprawdę nie ma powodu, aby usuwać zwiędłe liście lub martwe rośliny. Często sprzątamy, ponieważ chcemy, aby wszystko wyglądało schludnie, co oczywiście jest w porządku. Jednak po zakończeniu zbiorów z czystym sumieniem możesz zostawić rośliny grochu na polu. Możesz je pociąć na mniejsze kawałki, aby szybciej się rozpadły. Możesz też pozwolić korzeniom pozostać i stać się glebą, aby azot mógł być wykorzystany przez kolejne rośliny.
Pozostawienie pustego skrawka gleby rzadko jest dobrym pomysłem, ponieważ składniki odżywcze dosłownie zmywają się. Dobrym pomysłem może być rozsiewanie nasion np. facelii miodowej lub mieszanki różnych zielonych roślin nawozowych. Wtedy możesz spokojnie myśleć, co chcesz tam dalej posadzić.