Zarówno wermikulit jak i perlit są lekkimi, porowatymi ziarnami, które prawie nic nie ważą. Choć są do siebie podobne, mają nieco inne właściwości. Kiedy należy je stosować i w jaki sposób? Pomożemy ci wybrać!
Często stoją obok siebie worki, które sklep sprzedaje jako ulepszacze gleby lub akcesoria do rozsady. Choć podobne z wyglądu i do pewnego stopnia we właściwościach, pełnią różne funkcje w twojej uprawie. Jeśli wybierzesz odpowiedni materiał, masz większe szanse na uzyskanie pożądanych rezultatów.
Zarówno wermikulit , jak i perlit są materiałami mineralnymi, co oznacza, że w przeciwieństwie do materiałów organicznych nie są rozkładane przez mikroorganizmy w ziemi. Oba materiały są również naturalnie sterylne i dlatego nie przenoszą chorób ani szkodników na twoje uprawy.
Wermikulit to łupek ilasty, który został podgrzany, aby stworzyć strukturę, która zarówno pochłania, jak i odprowadza wilgoć. Ziarna są miękkie, „gąbczaste” i mają lekko brązowawy kolor.
Perlit jest materiałem wulkanicznym, który po intensywnym podgrzaniu staje się biały i porowaty, prawie jak pokruszony styropian. Ziarna są całkowicie białe.
Wermikulit jest idealny do wysiewu drobnych, kiełkujących w świetle nasion kwiatów.
Oba materiały zatrzymują wodę w glebie. Wermikulit pochłania wodę jak gąbka, podczas gdy perlit magazynuje ją w swojej porowatej strukturze.
Wermikulit łatwo wchłania wodę i utrzymuje wilgoć dłużej niż perlit, dlatego nadaje się do wysiewu nasion. Materiał ten można wymieszać z ziemią, aby lepiej utrzymywała wilgoć. Można również dodać warstwę na powierzchni ziemi, aby lepiej zatrzymywała wilgoć i zapobiegała powstawaniu mchu.
Wskazówka! W przypadku wysiewu nasion kiełkujących w świetle możesz wypełnić doniczkę ziemią, wysiać nasiona i przykryć wermikulitem. W ten sposób nasiona otrzymują światło, ale nie będą wysychały zbyt szybko.
Perlit ma neutralne pH, co sprawia, że gleba jest bardziej napowietrzona niż przy użyciu wermikulitu, a to jest szczególnie korzystne przy przesadzaniu sadzonek. Można go również wymieszać z ziemią. Napowietrzona ziemia dostarcza korzeniom roślin więcej tlenu, dzięki czemu nasiona kiełkują szybciej, a młode rośliny lepiej się ukorzeniają.
Jeśli masz wrażliwe rośliny domowe, zmieszaj trochę perlitu z ziemią do doniczek, co spowoduje, że poczują się jeszcze lepiej.
Perlit pomaga utrzymać napowietrzoną glebę wokół korzeni roślin bez jej wysuszenia.
Wybierz wermikulit do wysiewu nasion i do roślin, które potrzebują gleby utrzymującej wilgoć.
Wybierz perlit przy przesadzaniu lub do roślin, które potrzebują luźnej i dobrze zdrenowanej gleby.
Możesz je stosować razem, aby poprawić strukturę i właściwości ziemi. Wymieszaj dwie części gleby z jedną częścią perlitu i jedną częścią wermikulitu.