MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Kiedy należy wyłączyć oświetlenie roślin?

24 marca 2023

Nadeszła wiosna i w końcu możemy jeść zarówno śniadanie, jak i kolację przy świetle dziennym. Cieszymy się, że znowu mamy jasno, ale kiedy właściwie jest czas, by wyłączyć roślinom oświetlenie?

Może przez całą zimę miałeś włączone oświetlenie roślin i przekonałeś się, jak wielką różnicę robi to dla twoich roślin? Gdy na zewnątrz robi się jaśniej, łatwo jest trochę za szybko zdjąć u roślin lampki - zwłaszcza jeśli masz rośliny na parapecie. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i pozostawić włączone światła roślin na dłużej.

Bakłażan, seler i heliotrop można uprawiać w doniczkach pod oświetleniem na początku roku. Bakłażan, seler i heliotrop - to trzy przykłady nasion, które najlepiej wysiewać na początku roku i dlatego potrzebują dodatkowego światła. Zdjęcie: Lovisa Back

W zależności od umiejscowienia w pomieszczeniu

Naturalne światło zawsze będzie najlepszą opcją dla twoich roślin, ale w pomieszczeniach samo światło dzienne może jeszcze nie wystarczyć. Zarówno rodzaj szyby w oknie, jak i umiejscowienie rośliny względem okna wpływają na to, ile światła dociera do liści. Na północy prawie zawsze jest za mało światła, nawet latem.

Co się stanie, jeśli dostaną za mało światła?

Roślina, która dostanie o wiele za mało światła, będzie wysoka, chuda i tyczkowata. Nawet jeśli twoje rośliny otrzymają wystarczającą ilość światła, aby rozwijać się w miarę dobrze, mogą radzić sobie znacznie lepiej, jeśli dostaną dodatkowe światło przez większość wiosny. Więc możesz tutaj kierować się własnym poziomem ambicji i okolicznościami. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń i ilość oświetlenia, być może priorytetowo traktujesz warzywa, które planujesz zebrać w pierwszej kolejności?

Małe rośliny w korytach uprawowych z oświetleniem roślin. Dużo światła i chłodniejsza temperatura w pomieszczeniu są idealne twoich dla sadzonek. Jeśli stoją one u ciebie głęboko w pokoju, dobrym pomysłem może być nie wyłączanie oświetlenia roślin przez całą wiosnę. Zdjęcie: Lovisa Back

Kiedy mogę wyłączyć oświetlenie?

W jasnym oknie wychodzącym na południe lub w przeszklonej oranżerii dopiero około kwietnia jest wystarczająco dużo światła dziennego, które gwarantuje uzyskanie silnych roślin. Jeśli twoja uprawa umiejscowiona jest w kierunku północy lub nieco głębiej w pomieszczeniu, oświetlenie roślin dobrze zrobi twoim roślinom nawet latem. Jednak wiele roślin najlepiej sobie radzi, jeśli zostaną latem przeniesione całkowicie na zewnątrz lub do szklarni.

Produkty powiązanePokaż wszystkie