MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa hydroponiczna zimą w domu

03 grudnia 2021

Uprawa w pomieszczeniu i możliwość zbierania świeżych warzyw i ziół przez okrągły rok może dla wielu wydawać się tylko marzeniem, ale jest to zupełnie możliwe - nawet w środku zimy.

Najwygodniejszą opcją jest zakup systemu hydroponicznego, takiego jak skrzynka do uprawy Harvy lub mini szklarnia. Dzięki temu uprawa w zimie będzie super łatwa! Jednak niezależnie od tego, czy używasz systemu hydroponicznego, mini szklarni, czy zwykłych doniczek - przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej prowadzić uprawę w pomieszczeniach zimą.

Uprawiaj zimą z oświetleniem roślin 

Największym wyzwaniem przy uprawie zimowej jest brak światła słonecznego. Słońce nie jest wystarczająco mocne, a czas występowania światła słonecznego jest zbyt krótki, aby wystarczył dla zdrowych upraw. Rośliny mają trudności z kiełkowaniem i stają się wiotkie, jeśli nie mają wystarczającej ilości światła i ciepła.

Dzięki oświetleniu roślin pomagasz swojej uprawie poradzić sobie w tej kwestii. Istnieje wiele wariantów lamp do uprawy w pomieszczeniach, takich jak żarówki, paski oświetleniowe oraz różnego rodzaju wieszaki i stelaże do mocowania lamp.

Upewnij się, że oświetlenie jest dostosowane do miejsca, w którym chcesz uprawiać. Niekiedy do uprawy wystarczy oświetlenie ze zwykłej lampy na okno, w połączeniu z paroma godzinami światła dziennego. Ponieważ zwykłe lampy emitują ciepło, którego nie lubią małe rośliny, ważne jest, aby taka lampa nie wisiała zbyt blisko uprawy. Aby pięknie rosnąć, większość roślin potrzebuje światła bardziej niż odżywienia. 

nelson_garden_cultivate_indoors_during_winter_blog_post_image_1.jpeg

Uprawa zimą z pomocą maty grzewczej 

Jeśli już mówimy o cieple, niektóre rośliny naprawdę je lubią. Zioła, zwłaszcza bazylia, to rośliny ciepłolubne! Dzięki macie grzewczej możesz pomóc swoim nasionom lepiej i szybciej wy kiełkować. Umieść mini szklarnię, tacę lub doniczki bezpośrednio na macie, a gleba w nich podgrzeje się do około 29 stopni. Należy jednak pamiętać, że mata grzewcza nie jest odpowiednia dla wszystkich nasion, np. nasiona sałaty nie kiełkują w temperaturach powyżej 20 stopni.

Jeśli masz w domu ogrzewanie podłogowe, zadziała ono równie dobrze, jak mata. Postaw wtedy mini szklarnię lub doniczki na podłodze. Nasiona nie potrzebują światła, dopóki nie zaczną wydostawać się nad powierzchnię gleby. Kiedy tak się stanie, przenieś je np. na parapet albo zapewnij oświetlenie.

Jeśli korzystasz z mini szklarni, pamiętaj, aby ją dobrze wentylować, ponieważ mata grzewcza przyczynia się do zwiększonej kondensacji pary wodnej. Maty lub ogrzewania podłogowego należy używać tylko do momentu, gdy twoje nasiona uzyskają pierwsze liście.

nelson_garden_cultivate_indoors_during_winter_blog_post_image_5.jpeg

Jaką glebę wykorzystać do uprawy zimowej?

Do uprawy w pomieszczeniach wybierz pożywną i dobrze przepuszczalną glebę. Aby utrzymać w niej wilgoć, możesz posypać ją odrobiną wermikulitu, polepszacza gleby, który zarówno wchłania, jak i wydziela wilgoć.

Możesz także posypać garścią perlitu, innego naturalnego i przyjaznego dla środowiska minerału, ulepszającego glebę. Perlit wygląda jak pokruszony styropian i sprawia, że gleba jest przewiewna i porowata. Materiał ten przyspiesza kiełkowanie nasion i stwarza im warunki do wykształcenia silnych korzeni.

Utrzymuj w glebie wilgoć podczas uprawy zimą 

Istnieją mini szklarnie z funkcją automatycznego nawadniania, która przyspiesza kiełkowanie nasion i utrzymuje równomierną wilgotność. Jest to bardzo praktyczny wariant utrzymania wilgoci w glebie.

Jeśli masz uprawiasz w doniczce lub w skrzyni, upewnij się, że siew ma wilgoć – zarówno przed tym, jak i po tym, gdy nasiona zaczną kiełkować. Najlepiej podlewać je spryskiwaczem, w przeciwnym razie nasiona mogą powypływać pod zbyt silnym strumieniem wody. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Jeśli nie nawadniasz regularnie, rośliny mogą mieć gorzki smak.

Siej zimą łatwe w uprawie nasiona 

Zimą uprawiaj zioła i warzywa liściaste, które łatwo rozwijają się od nasionka do rośliny. Wybierz odmiany, których regularnie używasz w swojej kuchni. Na przykład bazylia, kolendra i sałata, w tym baby leaf, mogą być uprawiane w pomieszczeniach przez cały rok. Rukola to również pyszny wybór – wyobraź sobie, że zbierasz ją przez cały rok, prosto z parapetu!

Zbieraj swoje zioła stopniowo. Bazylię najlepiej zrywać, skubiąc górne liście. Później roślina wytworzy nowe pędy boczne i gałązki. Nie dopuść, żeby zioła zakwitły - spowoduje to zły smak, a roślina będzie cienka i słaba, ponieważ cała energia rośliny trafi do kwiatów.

nelson_garden_cultivate_indoors_during_winter_blog_post_image_2.png

Uprawiaj cyklicznie zimą

Wysiej nowe nasiona w odstępie 1-3 tygodni. W ten sposób będziesz mógł regularnie zbierać plony.

Sałata to przykład rośliny, którą można ponownie zasiać dość szybko, w odstępie 1-2 tygodni. Inną prostą i wdzięczną rośliną do uprawy w pomieszczeniach w okresie zimowym, są kiełki. Obie rośliny są również niezwykle bogate w witaminy i szybko rosną. Kiełki są gotowe do spożycia w ciągu około tygodnia, a niektóre odmiany sałat po około 2-3 tygodniach.

Powodzenia w uprawie!