Chcesz przenieść swoje ogrodnictwo na wyższy poziom? Spróbuj zrobić własny przydomowy kompost! Małe gałązki, zwiędłe kwiaty i liście - przedstawiamy kompletny przewodnik po tym, jak stworzyć przydomowy kompostownik!
Przygotowanie własnego kompostu wymaga cierpliwości, ponieważ jest to dość długi proces. Musisz odczekać co najmniej półtora roku, zanim będziesz mógł go używać w swoim ogrodzie. Ale jeśli uprawiasz często i dużo, to zdecydowanie warto!
Tworzenie własnego kompostu wymaga również trochę miejsca. Potrzebujesz miejsca do przechowywania kompostownika. Pojemniki takie można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Możesz również wykonać własny kompostownik z drewnianych desek, jak pokazano na obrazku powyżej. Alternatywnie zadziała także większe pudełko lub taca!
Najlepiej zacząć przygotowywać własny kompost latem. Z nadejściem jesieni rozpocznie się drugi etap kompostowania. Aby odpowiednio rozwijały się w nim mikroorganizmy i sprawiały, że będzie wystarczająco pożywny dla twoich rośli, kompost potrzebuje dużo tlenu. Powinieneś rozłożyć go na ziemi, a następnie przykryć dwiema kolejnymi warstwami odpadów ogrodowych i gleby. Ta para to ważne składniki, które rozpoczynają proces rozkładu materii. Szerokość twojego kompostownika powinna być większa niż jego wysokość, aby zapewnić wystarczającą ilość tlenu. To wymaga trochę miejsca. Jeśli wydaje ci się, że masz go za mało - zrób mniejszy kompostownik!
Jak wspomnieliśmy wyżej, gleba jest ważnym składnikiem przydomowych kompostów. Powinna być pożywna i korzystnie wpływać na mikroby w kompoście. Możesz przygotować własną mikro-korzystną glebę, dodając do niej odpadki kuchenne, żywnościowe, które są innym rodzajem kompostu. Możesz również kupić bogatą w składniki odżywcze ziemię w sklepie ogrodniczym.
Powodzenia w kompostowaniu!