MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Jak prowadzić udaną uprawę jesienią (+ check-lista!)

06 September 2021

Niektórzy myślą, że sezon uprawowy kończy się pod koniec lata. Ale nie chowaj jeszcze swojej łopatki ogrodowej do skrzynki - uprawa jesienią jest nie tylko możliwa, ale także efektywna, ponieważ w taki sposób możesz liczyć na wczesne zbiory wiosną. Są takie rośliny, które najlepiej nadają się do siania jesienią; dowiedz się, jakie to rośliny, oraz kiedy i jak je uprawiać.

nelson_garden_how_to_succeed_with_fall_cultivation_blog_post_image_2.jpeg

Jakie nasiona siać jesienią?

Wiele pospolitych roślin nadaje się do siania jesienią. Popularne przykłady to: czosnek niedźwiedzi, cebula szczypiorowa, sałata, marchew, pasternak, różne odmiany rzodkiewki, czy wężymord (czarny korzeń). Dobrze radzą sobie one w chłodniejszej glebie i niższych temperaturach. Niektóre zioła, takie jak koperek, szczypiorek i pietruszka, również doskonale nadają się do uprawy jesienią.

W przypadku naszych nasion, zalecenia do siania można sprawdzić na odwrocie torebek lub w naszym sklepie internetowym przy danych nasionach w sekcji „Instrukcja uprawy wstępnej”. Znajdują się tam wskazówki dotyczące optymalnego czasu sadzenia, oraz warunków pogodowych, które są najlepsze dla nasion. Jeśli brakuje Ci informacji o nasionach, które chcesz posiać, zadaj nam pytanie lub poproś o pomoc w lokalnym sklepie ogrodniczym.

Kiedy zacząć jesienną uprawę?

Aby uprawa jesienna się udała, ważne jest, aby zasiać nasiona we właściwym czasie. Wczesną jesienią gleba jest jeszcze ciepła. Uprawa w tym momencie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nasiona od razu wykiełkują, a następnie obumrą z powodu mrozu i zimna.

W związku z tym, rośliny lubiące jesień, takie jak czosnek niedźwiedzi, cebula szczypiorowa, marchew, pasternak, czarny korzeń, różne odmiany rzodkiewki, sałata, koperek, szczypiorek, i pietruszka, należy wysiewać jak najpóźniejszą jesienią. Ale nie zbyt późno - posadź je, zanim nadejdą mrozy. Zwykle dobry czas to okolice października i listopada. W tym momencie gleba jest już wystarczająco zimna i rośliny przejdą w stan hibernacji. Gdy światło i ciepło powrócą wczesną wiosną, Twoje nasiona będą gotowe, by wykiełkować!

nelson_garden_how_to_succeed_with_fall_cultivation_blog_post_image_3.jpeg

Jesienią prowadź uprawy w pomieszczeniach

Istnieje również możliwość uprawy w pomieszczeniach. To doskonały wybór, jeśli na przykład chcesz prowadzić uprawę razem ze swoimi dziećmi. Rośliny takie jak zioła, rosną szybko w pomieszczeniach, co jest fajne, ponieważ dzieci lubią szybko widzieć efekty. W zimniejsze i ciemniejsze miesiące twoje rośliny będą potrzebować oświetlenia, aby kiełkować i rosnąć.

nelson_garden_how_to_succeed_with_fall_cultivation_blog_post_image_4.jpeg

Check-lista udanej uprawy jesiennej

Oto pełna lista kontrolna do prowadzenia uprawy jesienią; zastosuj wszystkie jej punkty, a na początku wiosny będziesz miał piękne zbiory, na jakie czekasz!

1. Uprawiaj we właściwym czasie: dowiedz się, w którym momencie Twoje rośliny powinny zostać zasiane - wczesną jesienią (wrzesień/październik) czy późną jesienią (październik/listopad lub później)? 

2. Oczyść glebę: Usuń kamienie i chwasty z gleby, aby ułatwić siew, a także przygotować drogę roślinom, które wykiełkują wiosną. 

3. Wyrównaj ziemię grabiami: Przygotuj równą i ładną powierzchnię do uprawy. 

4. Dodaj składniki odżywcze: Na przykład zmieszaj kompost z glebą z pomocą kultywatora lub spulchniacza. 

5. Zapewnij glebie wilgoć: Polej ziemię wodą, aby była wilgotna zanim zasiejesz rośliny.

6. Zrób grządki: Użyj trzonka lub innego ostrego przedmiotu, aby zrobić rzędy, w których zasiejesz nasiona. W ten sposób łatwo zobaczysz, gdzie co posadziłeś, i rozpoznasz rośliny, jeśli zapomniałeś je oznaczyć. Grządki pomogą Ci też wiosną odróżnić kiełki roślin od chwastów. 

7. Siej odpowiednio głęboko: Zalecana głębokość dla określonych nasion jest zwykle podana z tyłu torebki z nasionami.

8. Zachowaj odpowiednią odległość między roślinami: Jeśli zasiejesz nasiona zbyt ciasno, będziesz musiał przerzedzić mniejsze rośliny wiosną, co może być trudne. 

9. Siej równo: Odetnij górną krawędź torebki z nasionami i wysypuj nasiona z torebki, delikatnie stukając w nią palcem wskazującym. W ten sposób nasiona będą spadać na ziemię równomiernie w odpowiedniej odległości. Ewentualnie użyj złożonej kartki papieru i wykonaj tę samą procedurę.

10. Zasyp odpowiednią ilością ziemi: Im mniejsze nasiona, tym cieńsza powinna być warstwa gleby. Bardzo małe nasiona można pokryć cienką warstwą, przesiewając ziemię przez durszlak z drobnymi otworami. Większe nasiona należy przykryć warstwą gleby około 3-5 razy większą niż nasiona. 

11. Oznacz rośliny: Użyj etykiet ogrodowych, aby wiedzieć, gdzie co posadziłeś, gdy nasiona zaczną kiełkować. 

12. Podlewaj delikatnie: Podczas podlewania zasianych nasion używaj konewki ze zraszaczem z małymi dziurkami. W przeciwnym razie małe nasiona mogą powypadać z grządek pod ciśnieniem wody. Ewentualnie, aby tego uniknąć, przykryj uprawę włókniną, a potem ją podlej. 

13. Zabezpiecz swoją uprawę: przykryj ją liśćmi lub włókniną, aby chronić ją przed głodnymi ptakami, chłodem i mrozem.

nelson_garden_how_to_succeed_with_fall_cultivation_blog_post_image_5.jpeg