MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Najlepszy sposób na przechowywanie nasion

09 December 2020

Jeśli Ci się spieszy, poniżej znajdziesz skróconą wersję: zawsze przechowuj nasiona w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Kluczowe jest przechowywanie nasion z dala od wilgoci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przechowywania nasion, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu!

Unikaj plastikowych toreb i szklanych słoików

Idealna temperatura do przechowywania nasion wynosi około 14-16 stopni. Ważne, aby nie była zbyt wysoka ani zbyt niska. Najlepiej przechowywać nasiona w dedykowanej torebce, papierowej siateczce lub kopercie. Przechowywanie ich w plastikowej torebce wywoła niekorzystne zjawisko kondensacji, które może spowodować kiełkowanie nasion. Przechowywanie ich w szklanym słoiku doprowadzi do tego samego efektu. 

Sprawdzaj datę przydatności

Wszyscy producenci zamieszczają na swoich torebkach do przechowywania nasion datę przydatności. Nasiona warzyw zwykle tracą przydatność po upływie trzech lat, a nasiona kwiatów już po dwóch latach. Jednak nie oznacza to, że nie możesz posadzić ich po upływie tego terminu. Data ta określa jedynie to, że po jej upływie producenci nie mogą zagwarantować takiego samego wzrostu nasion, jak w przypadku zasiania ich przed datą przydatności. 

Chcesz przetestować nasiona, aby upewnić się, że wyrosną z nich rośliny, gdy je zasadzisz? Umieść w misce ściereczkę wettex wraz z kilkoma nasionami i przykryj nasiona kolejną wilgotną ściereczką. Zapewniając im równomierną wilgotność, możesz zobaczyć czy nasiona zaczną kiełkować. Jeśli tak się stanie, możesz mieć pewność, że nadają się do posadzenia w glebie! 

Unikaj upuszczenia lub uszkodzenia nasion

Upuszczenie torebki z nasionami na ziemię lub uderzenie nią o przedmioty może wpłynąć na zdolność nasion do rozwoju. Im większe nasiona, tym bardziej są wrażliwe na upuszczenie lub inne fizyczne uszkodzenia. 

Segreguj nasiona

Poświęć nieco czasu podczas chłodniejszych i ciemniejszych miesięcy w roku, aby posegregować nasiona. To doskonały sposób, aby skontrolować stan nasion. Tego typu działanie najprawdopodobniej zaoszczędzi Ci sporo czasu, gdy nadejdzie pora na umieszczenie nasion w glebie. Istnieje wiele różnych sposobów segregacji i to, który z nich uznasz za najskuteczniejszy, zależy w dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji. Radzimy wymienić uszkodzone lub otwarte torebki z nasionami na papierowe torebki. Upewnij się, że umieściłeś/aś na nich wszystkie informacje niezbędne do prawidłowej identyfikacji nasion. Możesz również posegregować nasiona, opierając się na rozmiarze, grupie roślin lub porze, gdy należy je zasadzić lub zebrać. 

Cebulki łatwo ulegają zepsuciu

Niestety cebulki muszą zostać zasadzone od razu i w przeciwieństwie do nasion nie można przechować ich na później. Jednak cebulki, które rozkwitają latem, mogą zostać zebrane z gleby i zachowane na później. Zbierz je, dokładnie wyczyść oraz przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu. Umieszczenie cebulek na gazetach ułatwi utrzymanie ich w suchości.