MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Jak oświetlać rośliny

22 November 2022

Kluczem do udanej uprawy jest światło. Potrzeba oczywiście dobrej jakości gleby, nasion, które mogą kiełkować, a także wystarczającej ilości wody i składników odżywczych. Jednak światło jest niezbędne, aby Twoje rośliny były zdrowe i przynosiły obfity plon. Oto, jak dowiedzieć się, kiedy włączyć dodatkowe oświetlenie roślin i jak wybrać to najlepsze.

Dzięki oświetleniu roślin możesz uprawiać znacznie więcej przez cały rok. Możesz także hodować warzywa w wielu innych miejscach niż parapet. Jak również uprawiać niektóre rodzaje wczesnych roślin. Dotyczy to zwłaszcza roślin pochodzących z cieplejszego klimatu.

Kiedy oświetlenie roślin jest naprawdę potrzebne?

Naturalne światło dzienne jest zawsze najlepsze, zarówno w przypadku sadzonek, jak i dojrzałych roślin. W okresie od października do marca, i nieco dłużej, jeśli mieszkasz na północy, światło dzienne nie jest wystarczająco silne lub jest niedostępne wystarczająco długo. Dlatego konieczne jest dodatkowe oświetlenie dla roślin, aby zapewnić im wystarczającą ilość światła w miesiącach zimowych.

Nelson_Garden_Grow lights_image_1.jpeg
Dzięki oświetleniu roślin możesz sadzić swoje uprawy wcześniej i na większą skalę. Nie jesteś zależny od okna ani od pory roku. Zdjęcie: Annika Christensen

Oświetlenie roślin dla wzrostu korzeni

Wiele warzyw, które uprawiamy, pochodzi z cieplejszego klimatu, gdzie dzień jest znacznie dłuższy przez cały rok. Chociaż rośliny te rozwijają się na naszym obszarze w miesiącach letnich, sezon jest zdecydowanie za krótki, aby ich owoce mogły dojrzeć. Odmiany te należy więc zacząć uprawiać wcześniej, aby uzyskać gotowe do zbioru plony przed nadejściem jesieni.

Chili, papryka, bakłażan, miechunka peruwiańska i karczochy to dobry pomysł na uprawę pod oświetleniem. Kwiaty, takie jak pelargonie i werbena olbrzymia, również należy wysiewać wcześnie, jeśli mają zakwitnąć.

Światło jest niezbędne do uzyskania ładnych, mocnych roślin. Kiedy siejemy na początku roku, ilość światła dziennego jest niewielka. Zbyt mało światła zwykle powoduje, że twoje sadzonki są zbyt słabe. Rozpaczliwie rosną one wysoko w poszukiwaniu światła, o którym instynktownie wiedzą, że pochodzi z góry.

Czy mam zasiać wszystkie nasiona w środku zimy?

Zasadniczo możesz zasadzić sadzonki o każdej porze roku. Przy odpowiednim oświetleniu w styczniu powinieneś mieć dojrzałe pomidory. Zanim zasiejesz nasiona, zastanów się, gdzie będziesz przechowywać swoje rośliny, gdy już urosną. Jeśli chcesz wystawić pomidora na balkon lub do ogrodu, nie musisz siać zbyt wcześnie. Istnieje ryzyko, że będziesz mieć w pełni wyrośnięte rośliny, których nie możesz jeszcze wystawić na zewnątrz.

Niektóre odmiany, takie jak ogórki, nie lubią zbyt długo przebywać w cieple. Pomimo dostępu światła mogą rosnąć długo i niezbyt porządnie. Sadzenie dużych roślin, które już rozwinęły odpowiedni system korzeniowy, jest bardziej ryzykowne niż sadzenie ich, gdy są jeszcze dość małe.

Nelson_Garden_Grow lights_image3.jpg
Niektóre odmiany chili należy wysiać w środku zimy, aby dojrzały przed końcem lata.

Oświetlenie roślin dla dojrzałych roślin

Kiedy nadejdzie jesienny mrok, jest całkiem prawdopodobne, że na twoich roślinach pozostanie jeszcze trochę niedojrzałych owoców. Pomidory ładnie dojrzeją same, nawet jeśli je zebrałeś. Natomiast chilli mogą być nieco kapryśne. Zabierz swoje ulubione rośliny do domu, gdy zrobi się zimno i daj im dodatkowe światło dzięki oświetleniu roślin. Wtedy chili dojrzeją szybciej.

Oświetlenie roślin na zimę i dodatkowe światło

Pelargonie, papryczki chili, a także rośliny śródziemnomorskie, takie jak cytrusy i oliwki, często stają się nieco kruche w czasie ciemnej zimy. Rośliny te najlepiej przechowywać w chłodnych, jasnych warunkach.

Nawet rośliny doniczkowe na parapecie lepiej radzą sobie z zimą, jeśli dostaną dodatkowe światło. Niewielka ilość światła wpadającego przez okno nie wystarcza, aby fotosynteza roślin mogła optymalnie funkcjonować.

Czy powinienem podlewać moje przezimowane rośliny?

Chociaż zimą twoje rośliny przejdą w lżejszy okres spoczynku, mogą potrzebować zarówno wody, jak i składników odżywczych, aby zachować zielone liście. Podlewaj bardzo skromnie i zmniejsz ilość odżywek, ale nie dopuść, żeby doniczka wysychała całkowicie. Im są cieplejsze, tym więcej potrzebują światła, wody i składników odżywczych.

Nelson_Garden_Grow lights_image_2.jpeg
Jeśli zimą chcesz zbierać w swojej kuchni pikantne mikrolistki, dobrym pomysłem jest oświetlenie roślin. Im głębiej w kuchni znajduje się twoja uprawa, tym trudniej dociera do niej światło dzienne. Zdjęcie: Annika Christensen

Oświetlenie roślin dla całorocznych zbiorów

Dzięki oświetleniu roślin możesz uprawiać swoje warzywa przez cały rok. Szczególnie warto uprawiać warzywa liściaste i zioła, które dobrze się sprawdzają. Rosną szybko, są najlepsze, gdy się je świeżo zbiera i wymagają niewielkiej ilości gleby. Nie potrzeba dużych doniczek z masą ciężkiej ziemi.

Jak wybrać oświetlenie roślin?

Wiadome jest, że zimą naturalne światło nie wystarcza. A czy ma to znaczenie, jakie światło powiesisz nad sadzonkami i zimowanymi roślinami? Przyjrzyjmy się bliżej jakie oświetlenie wybrać i jak z niego korzystać.

Nelson_Garden_ Grow lights_image_4.jpg
Uprawiaj mikroliście i zbieraj warzywa z własnych upraw przez całą zimę. Zdjęcie: Markus Danielsson

Rodzaj lamp i pozycja światła

Ponieważ najlepsze jest naturalne światło dzienne, oświetlenie roślin powinno jak najlepiej je imitować. Zwykła żarówka, zresztą rzadko już sprzedawana, to za mało. Ponieważ żarówka emituje dużo ciepła, musi wisieć w pewnej odległości od rośliny, więc światło będzie zbyt słabe, a w rezultacie będzie to strata energii.

Aby efektywnie wykorzystać oświetlenie roślinne, powinno ono świecić blisko i być skierowane w stronę rośliny. Celem jest, aby jak najwięcej światła trafiło do roślin i zostało wchłonięte przez ich liście. Dzisiejsze lampy LED emitują stosunkowo mało ciepła w porównaniu z żarówkami, dzięki czemu można je umieszczać blisko roślin. Przydatna jest wówczas możliwość regulacji wysokości samej lampy lub świetlówki. Zwykle wystarcza około 10-15 cm.

Wybór pomiędzy listwą świetlną/świetlówką a reflektorem zależy głównie od obszaru uprawy i możliwości zamocowania oświetlenia.

Nelson_Garden_ Grow lights_image_5.jpg
Wybierz lampę i ustaw ją tak, aby jak najwięcej światła padało na roślinę. Zdjęcie: Markus Danielsson

Kiedy powinno się włączać światło?

Najważniejszą rzeczą dla twojej rośliny jest to, ile światła dziennie dostaje. Im jaśniejsze światło, tym krócej lampa musi świecić. Im słabsze światło, tym dłużej powinno być włączone. Niekoniecznie jest tak, że więcej światła oznacza lepszy wzrost; roślina potrzebuje też szansy na regenerację.

Dla hodowcy-hobbysty nie jest konieczne obliczanie, jak długo oświetlenie musi być włączone. Dobrą wskazówką jest to, że rośliny zimujące w pomieszczeniach potrzebują co najmniej 8-10 godzin światła, a najlepiej więcej. W przypadku sadzonek zwykle 12-16 godzin jest wystarczające. Dlatego dobrym pomysłem jest podłączenie do oświetlenia czasomierza. Jeśli twoje rośliny stoją w oknie z dobrym światłem dziennym, to najlepiej będzie nie włączać go przez jakiś czas w środku dnia. W ten sposób chronisz zarówno środowisko, jak i swój portfel.

Związek między światłem a ciepłem

Wiele nasion do kiełkowania potrzebuje ciepła. Zwykle wystarcza temperatura pokojowa, ale żeby przyspieszyć proces można użyć maty grzewczej. Jednak gdy roślina urośnie, będzie lepiej prosperować w niższych temperaturach, być może nawet chłodniejszych niż to, co uważasz za komfortową temperaturę w pomieszczeniu. Podstawowa zasada jest taka, że im bardziej ciepłolubna roślina, tym więcej światła potrzebuje, aby nie stała się niesforna.

Nelson_Garden_ Grow lights_image_6.jpg

Jak mierzymy światło?

Będąc w centrum ogrodniczym i porównując oświetlenie do uprawy, nietrudno zauważyć, że niektóre pomiary się różnią. Światło można mierzyć na wiele sposobów, a przebrnięcie przez wszystkie wartości na opakowaniu to dżungla. Żadna informacja nie jest z natury zbędna, ale to, co jest dla Ciebie istotne, będzie zależało od tego, do czego wykorzystujesz daną informację.

Mikromol (μmol) na metr kwadratowy na sekundę to najlepsza miara tego, jak bardzo dane światło jest odpowiednie dla roślin. Wskazuje, ile światła pada na dany obszar rośliny w ciągu sekundy. Liczba μmoli na metr kwadratowy na sekundę, jaką zapewnia lampa, zależy zatem od odległości między lampą a rośliną, a nie tylko od mocy lampy.

Lumen wskazuje całkowitą moc światła twojego oświetlenia - we wszystkich kierunkach. Z kolei lux wskazuje natężenie światła, czyli lumeny na metr kwadratowy. Jednostki te są dostosowane do czułości ludzkiego oka. Dlatego nie mierzą one równowagi i intensywności światła, na które rośliny reagują najbardziej.

Kelwin (K) wskazuje temperaturę barwową i jest miarą dostosowaną do światła, które widzimy naszymi oczami. Wysoka wartość powoduje powstawanie odcieni niebieskawych, podczas gdy niska wartość daje odcienie czerwonawe. Ogólnie jednak można powiedzieć, że wyższy stopień lepiej nadaje się do oświetlania roślin.

Waty (W) nie mają nic wspólnego z samym światłem, ale mierzą, ile prądu pobiera twoja lampa - czyli chodzi o moc lampy. Oznacza to, że światło o wyższej wartości W będzie pobierać więcej energii elektrycznej. Może to - ale nie musi - oznaczać, że lampa o większej mocy wytwarza więcej światła.

Źródło: Bergstrand, Karl-Johan. 2015. Nowoczesne oświetlenie szklarni. ISBN: 978-9-576-8910-8

Produkty powiązanePokaż wszystkie