MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jak przycinać porzeczki i jabłonie

13 stycznia 2022

Przycinanie drzew i krzewów nie jest koniecznością. Będą rosły i owocowały tak czy inaczej. Ale jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie ładne, kształtne owoce i większe zbiory, warto przycinać gałęzie raz do roku.

Jak i kiedy najlepiej przycinać drzewa lub krzewy, to zależy od rodzaju rośliny. Oto szybki przewodnik, jak przycinać jabłonie i porzeczki.

Jak przycinać porzeczkę 

Przycinaj krzewy porzeczki wiosną, zimą lub jesienią, kiedy roczne plony zostały już zebrane, a krzaki straciły liście. Porzeczkę można przycinać dość mocno; w ten sposób uzyskasz zbiory z wieloma dużymi i dorodnymi gronami w przyszłym sezonie.

Najlepsze rezultaty daje regularne przycinanie raz w roku. Należy pamiętać, że różne porzeczki mają różne zalecenia, dotyczące przycinania. Sprawdźmy je teraz!

nelson_garden_how_to_prune_currant_bushes_and_apple_trees_blog_post_image_2.jpeg

Jak przycinać krzewy czerwonej i białej porzeczki

Porzeczki czerwone i białe owocują na gałązkach 2–5-letnich. Należy usunąć martwe lub chore gałęzie, a także słabe pędy i zwisające gałęzie. Zrób to wiosną, zimą lub jesienią, po zbiorach.

Przycinaj jak najbliżej ziemi. Aby uzyskać zwarty i wartościowy krzew, można wyciąć nowe pędy, które rozwinęły się na gałęziach w ciągu roku. Zmniejsz je do około połowy ich rozmiaru.

nelson_garden_how_to_prune_currant_bushes_and_apple_trees_blog_post_image_3.jpeg

Jak przycinać czarną porzeczkę 

Porzeczkę czarną należy przycinać wiosną, zimą lub jesienią po ostatnim zbiorze.

Czarna porzeczka tworzy pąki zarówno na nowych, jak i starych gałązkach. Jeśli masz stary i krzaczasty krzew, możesz go odmłodzić, przycinając go do ok. 5–10 cm nad ziemią. Usuń martwe lub chore gałęzie, a także słabe pędy i zwisające gałęzie.

Odetnij także uszkodzone i krzyżujące się pędy, tak aby krzak miał swobodny dostęp do światła i powietrza. Przycinaj jak najbliżej ziemi. Każdego roku usuwaj jedną trzecią najstarszych pędów. Pamiętaj, aby zostawić silny pączek na każdej łodydze.

nelson_garden_how_to_prune_currant_bushes_and_apple_trees_blog_post_image_5.jpeg

Jak przycinać jabłonie

Przycinaj jabłonie zimą i wiosną, zanim zaczną pojawiać się liście.

Podczas przycinania uważaj, aby nie uszkodzić „obrączki” gałęzi. Chodzi o część na dole gałęzi, gdzie łączy się z łodygą. Wygląda jak mała fałda u nasady gałęzi. Jest to ochrona drzewa przed uszkodzeniem.

Do przycinania jabłoni używaj piłki, przeznaczonej do przycinania gałęzi. Nigdy nie używaj piły ręcznej ani innego rodzaju pił! Mogą one poszarpać drzewo w sposób, który może być trudny do wyleczenia. Tnij tuż za obrączkami gałęzi.

Podczas przycinania staraj się zachować równowagę między 1) starymi gałęziami - podstawą drzewa, 2) gałęziami w średnim wieku, które nadają piękny kształt i 3) młodymi pędami, które będą owocować w przyszłości.

Zrób sobie przerwę podczas przycinania i cofnij się o kilka metrów. W ten sposób zobaczysz cały kształt drzewa i zdecydujesz, które gałęzie przycinać dalej. Usuń martwe, chore i uszkodzone gałęzie. Przycinaj duże gałęzie stopniowo, aby uniknąć uszkodzenia przez szkodniki, które mogą wystąpić w przypadku pęknięcia gałęzi. Usuń gałęzie, które wrastają w kierunku korony lub w kierunku ziemi. Usuń także gałęzie, które krzyżują się lub ocierają o siebie.

Uważaj, aby nie przycinać zbyt mocno. Zbyt mocne przycięcie lub utrata dużej ilości liści w inny sposób może spowodować, że jabłoń wytworzy tzw. pędy wodne. Są to szybko rosnące gałęzie, które drzewo rozwija, aby przetrwać. Na dłuższą metę nie stworzą one silnego drzewa.

Jeśli zauważysz, że na Twoim drzewie pojawiają się pędy wodne, ważne jest, aby nie odcinać ich wszystkich na raz. Jeśli wszystkie zostaną usunięte w tym samym czasie, drzewo utworzy nowe jeszcze szybciej. Zamiast tego usuwaj około jednej czwartej lub maksymalnie połowę pędów wodnych za każdym razem, gdy przycinasz. Najlepiej użyć do tego piły zamiast sekatora. W ten sposób możesz również usunąć małe węzły na większej gałęzi, z której wyrastają pędy. Jeśli je usuniesz, nowe nie będą rosły.

Jeśli masz jabłoń, która jest naprawdę stara i niechlujna lub urosła zbyt duża, może być konieczne przycięcie jej dość mocno. Ale nie przycinaj wszystkiego na raz, raczej zrób z tego projekt trzyletni i przerzedzaj drzewo raz na rok. 

nelson_garden_how_to_prune_currant_bushes_and_apple_trees_blog_post_image_6.jpeg

Powodzenia w przycinaniu!

Narzędzia i akcesoria ogrodniczePokaż wszystkie