MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

6 sposobów na uprawe roślin dla początkujących

22 kwietnia 2021

Uprawa wstępna jest ważna dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Istnieje kilka metod takiej uprawy - ale która z nich jest najlepsza? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy profesjonalistą, oto nasze najlepsze wskazówki dotyczące uprawy wstępnej. Podamy również sugestie, które rośliny najlepiej pasują do danej metody.

1. Wysiew wielu nasion

Bredså-Nelson-Garden.jpg
Wysiew wielu nasion jest doskonałą metodą w przypadku szczypiorku, bazylii i innych ziół. Zdjęcie: Anna Lindeqvist

Jeśli planujesz uprawę wstępną kilku roślin tego samego rodzaju, dobrym pomysłem jest wysiew w skrzynce nasiennej lub kwadratowej doniczce. Równie dobrze sprawdzą się plastikowe opakowania po warzywach ze sklepu (koniecznie z otworami).

Zalety: Korzystając z tej metody, wysiejesz dużo nasion na dużym obszarze, zamiast umieszczać po kilka nasion w kilku małych doniczkach. To najszybszy sposób na rozpoczęcie uprawy!

Do przemyślenia: Jeśli nie jesteś tak doświadczonym hodowcą, wysianie odpowiedniej ilości nasion może być trudne. Nie należy ich wysiewać zbyt ciasno, ponieważ łatwo się splątują, gdy nadchodzi czas ich przesadzania do większych doniczek. Jeśli minie zbyt dużo czasu między siewem a przesadzeniem, korzenie również splączą się ze sobą. Sadzonki są szczególnie wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniu, kiedy próbujemy je rozdzielić, dlatego przesadzanie przy użyciu tej metody może zająć więcej czasu i wysiłku.

Wysiew wielu nasion jest dobrą metodą, jeśli: Jesteś doświadczonym hodowcą i masz na to czas, a także jeśli chcesz mieć kilka roślin tego samego rodzaju.

Sugerowane rośliny: pomidory, papryka, sałata i papryczki chili.

2. Uprawa wstępna w pojemnikach na wkłady

Pluggbox-Nelson-Garden.jpg
Pojemniki na wkłady mogą pomieścić kilka różnych roślin. Zaleca się uprawę nasion o tym samym czasie wzrostu.

Pojemnik na wkłady to narzędzie, które pomaga wysiać wiele różnych roślin na niewielkim obszarze. Wysiewasz po jednym nasionku na każde wgłębienie.

Zalety: Pojemniki na wkłady ułatwiają pracę, gdy nadchodzi pora przesadzenia roślin do większych doniczek. Jeśli przykryjesz pojemnik pokrywą, będzie on działać jak mini szklarnia, w której będziesz mógł regulować wentylację. W ten sposób uzyskasz równomierny poziom wilgotności.

Pojemniki na wkłady są zarówno wygodne, jak i wydajne, ponieważ dno zagłębień ułatwia wypchnięcie każdego wkładu podczas przesadzania. Dzięki nim można wysiać różne rodzaje nasion w rzędach i oznaczyć je etykietami, aby móc je później odróżnić.

Do przemyślenia: Wypełnienie każdego zagłębienia wkładem lub ziemią zajmuje trochę czasu. W przypadku uprawy wstępnej w pojemniku zaleca się wybranie nasion, które kiełkują i rosną w podobnym tempie, ponieważ wypchnięcie sadzonek roślin z zagłębień w różnym czasie może być trudne. Zagłębienia w pojemniku są stosunkowo małe, przez co szybko wysychają i należy pamiętać o ich częstym podlewaniu. Podlewanie jest szczególnie ważne, gdy rośliny są na tyle wysokie, że trzeba zdjąć z nich pokrywę.

Pojemniki na wkłady są dobrą metodą, jeśli: Nie jesteś tak doświadczonym hodowcą lub jeśli chcesz wysiać dużo na małym obszarze.

Sugerowane rośliny: Małe nasiona, których chcesz mieć dużo, na przykład letnie kwiaty, pomidory i bazylia.

3. Uprawa w mini szklarniach

Rootmaster-12-Jessica-Lyon-Foto-Klas-Sjöberg.jpg
Jak otworzyć mini szklarnię Rootmaster, gdy nadejdzie czas na przesadzenie roślin. Zdjęcie: Klas Sjöberg

Mini szklarnie to idealne narzędzia do uprawy wstępnej w pomieszczeniach. Pozwalają wyhodować kilka różnych roślin jednocześnie i pomagają im wytworzyć mocne i zdrowe korzenie. Istnieją różne rodzaje mini szklarni o różnych funkcjach, więc możesz wybrać taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zalety: Mini szklarnie pomagają roślinom rozwijać zdrowe korzenie. Ponieważ ich zagłębienia mieszczą większą ilość ziemi, nie wysycha ona tak szybko. Niektóre mini szklarnie mają funkcje samo nawadniania, takie jak mini szklarnia Rootmaster. Oznacza to, że możesz zapomnieć o swoich sadzonkach na 4-5 dni po wykiełkowaniu, a one nadal będą rosły!

Mini szklarnia Rootmaster jest szczególnie wygodna w użyciu podczas przesadzania, ponieważ możliwe jest otwarcie zagłębień po środku; otwierasz ją tak, jakbyś otwierał książkę. Ułatwia to obchodzenie się z roślinami bez uszkadzania ich wrażliwych systemów korzeniowych. Rootmaster umożliwia wstępną uprawę nasion o różnym czasie wzrostu, ponieważ zagłębienia są podzielone na cztery moduły. W ten sposób możesz łatwo wysiać różne rodzaje nasion, niezależnie od tego, jak szybko rosną. Wystarczy otworzyć moduł z sadzonkami, które są gotowe do przesadzenia, a pozostałe rośliny zostawić w Rootmasterze, aż przyjdzie i na nie pora.

Do przemyślenia: Rozpoczęcie pracy z Rootmasterem zajmuje trochę czasu, ponieważ każde zagłębienie musi być wypełnione ziemią. Mamy w nim również ograniczoną przestrzeń, co pozwala na wysianie tylko ograniczonej liczby roślin.

Mini szklarnia jest dobrą metodą, jeśli: Jesteś początkującym lub doświadczonym ogrodnikiem i chcesz mieć wiele opcji jeśli chodzi o wysiew nasion. Spodoba ci się, jeśli cenisz swój czas, ponieważ metoda ta - dzięki systemowi automatycznego nawadniania - pozwala zapomnieć o uprawie na kilka dni.

Sugerowane rośliny: Większość nasion, zwłaszcza groszek, fasola, kukurydza, truskawki, słoneczniki i groszek cukrowy.

4. Efektywna uprawa we wkładach

Odlingsplugg-Nelson-Garden.jpg
Wkłady do uprawy zapewniają roślinom dobry start i ułatwiają ich pielęgnację.

Jeśli chodzi o wkłady do uprawy, nie potrzebujesz żadnego wcześniejszego doświadczenia. Wszystko, co należy zrobić, to umieścić nasiona we wkładach, a następnie je podlać.

Zalety: Nasiona będą dobrze rosnąć w porowatej teksturze wkładu i rozwiną mocne, zdrowe korzenie. Po 3-5 tygodniach, kiedy nadejdzie czas na przesadzenie do większych doniczek, włóż całe wkłady do nowej ziemi, gdzie szybko się rozłożą. To właśnie z tego powodu ważne jest, aby wkłady były biodegradowalne -  podobnie jak nasze, które składają się z biodegradowalnego włókna kokosowego i torfu, dostępne w opakowaniach po 6 lub 14 sztuk. Niektóre wkłady mają już w sobie nasiona, co jeszcze bardziej ułatwia pracę początkującym lub chcącym wydajniej uprawiać.

Do przemyślenia: Dla tych, którzy chcą mieć większą swobodą w wyborze nasion, wadą może być to, że niektóre wkłady są już wstępnie wypełnione nasionami. Wkłady do uprawy są też nieco droższe niż ziemia workowana.

Wkłady do uprawy są dobrą metodą, jeśli: Jesteś początkującym lub chcesz wysiewać bez wysiłku i tak łatwo, jak to tylko możliwe, ale nadal z dobrymi wynikami.

Sugerowane rośliny: Chili, pomidory lub bakłażan. Wkłady są również dobre, jeśli chcesz uprawiać tylko kilka roślin zimą, a nie chcesz wyciągać worka z ziemią. Wkłady są idealnym wyborem do uprawy hydroponicznej, która jest metodą uprawy bez gleby. Można to zrobić na przykład w skrzynce do uprawy hydroponicznej Harvy.


5. Uprawa na tacach do uprawy

Pluggbrätte2-Nelson-Garden.jpg
Większe modele tac sprawdzą się tym, którzy mają większą ilość miejsca do uprawy. Zdjęcie: Anna Lindeqvist

Tace do uprawy lub jak my je nazywamy, tace na miniwkłady w korytku, pozwalają na uprawę wstępną całego ogrodu na jednej tacy - dosłownie. Są nawet takie, które mają aż 84 zagłębienia!

Zalety: Jeśli jesteś entuzjastą uprawy, ta metoda jest dla ciebie! Niektóre tace na miniwkłady posiadają również korytko, a niektóre są samonawadniające, aby stale utrzymywać wilgotną ziemię lub wkłady. Tace do uprawy mogą być używane do przygotowywania sadzonek i rozsad kilka razy w okresie wiosenno-letnim. Możesz na przykład użyć ich jako miejsca dla „roślin rezerwowych”, jeśli z jakiegoś powodu masz jakieś luki do wypełnienia w ogrodzie.

Do przemyślenia: Uprawa dużej liczby roślin jednocześnie wymaga od hodowcy zarówno czasu, jak i cierpliwości, gdy nadchodzi czas na przesadzanie. Podczas uprawy wstępnej łatwo jest dać się ponieść entuzjazmowi i przesadzić, a następnie otrzymać zbyt wiele roślin na zbyt małą ilość miejsca. Jeśli tak się stanie, podaruj rośliny swoim przyjaciołom, rodzinie lub sąsiadom. To bardzo miły prezent!

Tace do uprawy to dobra metoda, jeśli: Jesteś entuzjastycznie nastawiony do uprawy i chcesz wyhodować dużo jednocześnie lub jeśli chcesz uprawiać różne rośliny w różnych odstępach czasowych.

Sugerowane rośliny: Większość roślin jadalnych, na przykład sałata rzymska, jarmuż i inne rośliny zielone oraz przygotowywanie sadzonek.

6. Praktyczna uprawa na krążkach torfowych

p5740l.jpg
Krążki torfowe są wygodne w użytku podczas uprawy wstępnej.

Krążki z torfu spełniają w zasadzie to samo zadanie, co wkłady do uprawy; są łatwe w obsłudze, praktyczne i biodegradowalne. To kolejna alternatywa wykonana z innego materiału.

Zalety: Krążki torfowe są praktyczne, ponieważ nie musisz używać ziemi. Zacznij od prawidłowego nawodnienia krążków, a następnie umieść po jednym lub dwóch nasionach w każdym z nich. Kiedy nadejdzie pora przesadzania, wystarczy włożyć cały krążek do nowej doniczki. To takie proste!

Do przemyślenia: Ponieważ krążki z torfu same sobą pełnią rolę doniczki i nie mają wokół siebie żadnej dodatkowej warstwy ochronnej, są bardzo delikatne i kruche. Ponadto szybko wysychają, dlatego należy je często podlewać.

Krążki torfowe są dobrą metodą, jeśli: Nie chcesz niepotrzebnie wyciągać ziemi i się w niej brudzić oraz gdy chcesz, aby przesadzanie przebiegało tak sprawnie i szybko, jak tylko się da.

Sugerowane rośliny: Pelargonie, sadzonki i inne rośliny doniczkowe.

Rozmnażanie roślinPokaż wszystko