MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Wybierz miniszklarnię, która będzie odpowiednia dla twoich sadzonek

17 lutego 2022

Uprawiaj wiele roślin na małej powierzchni dzięki miniszklarni! Jeśli pozwolisz nasionom na kiełkowanie i wzrost w nieco mniejszej ilości ziemi, przy równomiernej wilgotności i dobrym oświetleniu zapewnisz sobie udaną uprawę.

Twoje sadzonki rosną najlepiej, gdy otrzymują odpowiednią ilość ciepła, wody, światła i powietrza. Mini szklarnia zapewni twoim nasionom dobry start. 

Która miniszklarnia jest najlepsza dla ciebie zależy od tego, co chcesz uprawiać, ale przede wszystkim od tego, jak dużo chcesz uprawiać i ile czasu chcesz poświęcić na uprawę.

Pokrywa z wentylacją i nawadnianie od dołu

W naprawdę dobrej miniszklarni, nawadnianie może odbywać się od dołu, na przykład poprzez wypełnienie dolnej części wodą. Małe rośliny są wrażliwe i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli woda będzie płynąć z góry. Zaletą jest również to, że korzenie muszą sięgać w dół i na zewnątrz, aby dotrzeć do wody, ponieważ wtedy rozwija się większy system korzeniowy. 

Oprócz możliwości nawadniania od dołu, naprawdę dobra miniszklarnia powinna mieć pokrywę. Pokrywa pomaga utrzymać sadzonkę w wilgoci, ale musi też zapewniać dobrą wentylację i przepuszczać światło.

Pytania, które warto zadać sobie przed wyborem miniszklarni:

  • Ile sadzonek chcę rozsadzić?
  • Jakie rodzaje mam na myśli? 
  • Ile czasu chcę poświęcić mojej uprawie?
  • Wymagania wobec materiału/wytrzymałości/ trwałości?

 

Taca na miniwkłady 

Z tacą na miniwkłady nigdy nie jesteś daleko od wysiewu! Najłatwiej siać nasiona do wkładów, które wystarczy umieścić w tacy do upraw. Jest to szybszy i mniej kłopotliwy sposób siewu porównując do siewu bezpośrednio do ziemi, chociaż ten sposób też sprawdza się dobrze. Rośliny szczególnie dobrze rosną również we wkładzie uprawnym, który pozostaje porowaty i dotlenia korzenie.

W tacy na miniwkłady sadzonki mogą stać przez kilka tygodni, zanim trzeba będzie je przesadzić. Możesz napełnić koryto wodą, dzięki czemu nie musisz ich podlewać tak często.

Jedna taca mieści 14 sadzonek, a korytko do upraw z pokrywą mieści do trzech tac. Oznacza to, że można łatwo wyjąć jedną tacę, aby przesadzić sadzonki, pozostawiając resztę tac na miejscu. 

Dla każdego, kto…
…chce szybko wystartować, uprawiać na małej powierzchni lub siać w sposób ciągły, aby mieć małe sadzonki gotowe do przesadzania na zewnątrz. 

Dobry wybór dla…

…małych i średnich nasion – jak na przykład kapusta, sałata, pomidory, aksamitki, chili. Dobrze sprawdzi się również przy groszku!

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_3.jpeg

Rootmaster® 

Miniszklarnia z funkcją nawadniania, która zapewnia bardziej równomierną wilgotność twoim sadzonkom. Miniwkłady można otwierać, co umożliwia delikatne obchodzenie się z roślinami. Uruchomienie Rootmaster® jest trochę kłopotliwe, jeśli chodzi o uplasowanie przewodu nawadniającego, ale w zamian otrzymasz wspaniałe, dobrze ukorzenione sadzonki.

Po wystartowaniu wysiewu, uprawa w Rootmaster® jest zupełnie łatwa. Nie musisz sadzonek często podlewać i dopiero po kilku tygodniach powinieneś je rozsadzić. Rootmaster® pozwala na wysiew nasion o różnym czasie wzrostu, ponieważ wkłady są podzielone na 4 moduły. Dzięki temu można wysiewać zupełnie różne rodzaje roślin – bez względu na to, jak szybko kiełkują i rosną. Wystarczy otworzyć moduł, który ma gotowe sadzonki do przesadzania i pozostawić pozostałe do dalszego wzrostu.

Szklarnia mieści 32 sadzonki i ma dość głębokie moduły, odpowiednie dla roślin o głębszym systemie korzeniowym, takich jak grochy i fasole. 

Dla każdego, kto…
…poważnie traktuje swoją uprawę i chętnie poświęca trochę więcej czasu na przygotowanie sadzonek oraz ma wysokie wymagania wobec swoich roślin.

Dobry wybór dla…

…groszków, fasol, pachnącego groszku, słoneczników i innych roślin o głębokim lub wrażliwym systemie ukorzenienia. Szczególnie polecany do nieco bardziej cennych nasion, których wysiewa się kilka sztuk.

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_1.jpeg

Pojemnik na wkłady

W 49 małych wkładach zmieścisz wiele roślin na minimalnej powierzchni. Wkłady są głębokie, ale o niezbyt dużej średnicy. Świetnie nadają się do małych nasion, które mogą rozwinąć głęboki i silny system korzeniowy. Dzięki sprytnej konstrukcji dolnego koryta, każdy wkład można łatwo wypchnąć z pojemnika, gdy trzeba go przesadzić. Sprytnie działające, jeśli chcesz wysiać wiele nasion z tej samej odmiany, ponieważ wszystkie wkłady można „wypychać” w tym samym czasie. Możesz również wysiewać różne rodzaje nasion w rzędach i oznaczać je etykietkami.

Ponieważ we wkładzie mieści niewiele ziemi, należy sadzonki dość szybko przesadzać i podlewać. 

Dla każdego, kto…
…dużo uprawia i wysiewa nasiona na początku roku i równocześnie chce sadzić rośliny w różnym czasie.

Dobry wybór dla…

…małych nasion, z których chcesz mieć wiele roślin. Do wczesnych wysiewów pelargonii, chili, selera korzennego i porów, a także małych, szybko rosnących nasion, takich jak aksamitki, cynie i onętki.

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_2.jpeg

Miniszklarnia Window

24 wkłady ułatwią ci życie, a w miniszklarni Window są one tak duże, że na początku sadzonki nie muszą być przesadzane. Wkłady są podzielone na cztery sekcje, dzięki czemu możesz sadzić odmiany rosnące w różnym tempie w każdej sekcji. Możesz łatwo wyjąć jedną część do przesadzenia, a resztę pozostawić na miejscu.

Dzięki nieco większej ilości ziemi, sadzonek nie trzeba tak szybko przesadzać. 

Dla każdego, kto…
…chce ustawić swoje sadzonki w oknie i uprawia po kilka z każdego rodzaju.

Dobry wybór dla…
…wszystkich rodzajów nasion, szczególnie warzyw liściastych takich jak sałata i kapusta, ale także do większych owocujących rodzajów jak ogórek, dynia i cukinia.

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_4.jpeg

Zestaw wkładów

Dzięki tej tacy do uprawy możesz wysiać całą plantację warzyw na jednej desce – dosłownie. Ponieważ posiada ona aż 84 miejsca na wkłady. Jeśli jesteś prawdziwym entuzjastą upraw, to ten zestaw jest dla ciebie, ponieważ taca może pomieścić wiele sadzonek jednocześnie. Ten zestaw wkładów posiada również korytko i matę nawadniającą, która jest utrzymywana w stanie wilgotnym, aby zapobiec wysychaniu małych wkładów.

Ten zestaw do rozsady jest również odpowiedni dla tych, którzy zasiali dużo nasion i zamierzają sadzić sadzonki pojedynczo. 

Dla każdego, kto…
…jest entuzjastą upraw, chce uprawiać dużo na raz lub chce uprawiać w partiach.

Dobry wybór do…
… ogrodu kuchennego. Sałata rzymska, kapusta i inne rośliny liściaste. Nadaje się również dla tych, którzy wysiali dużo kwiatów ciętych, które muszą być przesadzane do pojedynczych wkładów. Sprawdza się również w uprawie odszczepków.

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_6.jpg

Masowy siew w Micro Leaf Box lub na tacy do uprawy

Jeżeli planujesz wysiać wiele roślin z każdej odmiany, wygodny będzie masowy siew. Zasadniczo można wysiewać nasiona w dowolnym korycie, pod warunkiem, że posiada on otwór w dnie umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Micro Leaf 1-box jest odpowiedni dla tych, którzy chcą uprawiać na nieco mniejszą skalę, podczas gdy taca do uprawy jest odpowiednia dla tych, którzy mają apetyt na nieco większą uprawę. Dobrze sprawdzają się też plastikowe opakowania z warzywniaka! 

Masowy siew jest odpowiedni tez dla tych, którzy chcą szybko zasiać. 

Dla każdego, kto…
… jest doświadczonym ogrodnikiem i ma trochę czasu. Odpowiedni, jeśli chcesz mieć wiele roślin tej samej odmiany lub jeśli chcesz siać i zbierać małe warzywa liściaste.  

Dobry wybór dla…

… pomidorów, papryki, zielonej sałaty i chili, które lubią masowy siew. Również wiele letnich kwiatów, jak onętki, lewkonie i chabry lubi ten rodzaj siewu.

Nelson_Garden_Choose_the_right_mini_greenhouse_image_7.jpg