MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Jaki karmnik wybrać?

18 października 2021

est wiele rodzajów karmników dla ptaków, a każdy z nich spełnia swoje konkretne zadanie. To, który karmnik będzie najlepszy, zależy od tego, jakie ptaki chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu i gdzie planujesz go zawiesić. Damy Ci wskazówki, jaki wybór będzie najlepszy!

Jak wybrać odpowiedni karmnik?

Idealny karmnik dla ptaków jest wystarczająco duży, by zapewniał pokarm dla więcej niż jednego ptaka. Musi być też odporny na zimową pogodę i ewentualne uszkodzenia przez ptaki. Jeśli wybierzesz karmnik na nasiona, potrzebny jest daszek ochronny, aby nasiona pozostawały suche i świeże. Ważne jest również, aby była możliwość łatwo uzupełnić karmę i w razie potrzeby zdjąć i wyczyścić karmnik.

Większość karmników można zawiesić, ale istnieją też takie, które można przymocować do słupa, ściany lub okna. Najlepiej umieść karmnik w pobliżu jakiegoś krzewu lub drzewa, tak aby ptaki mogły się schronić bez ryzyka, że siedzą na drzewie, na które łatwo może wskoczyć kot.

Chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu określony gatunek ptaków? Dowiedz się, jaki jest ich ulubiony pokarm, a następnie wybierz karmnik odpowiedni do tego rodzaju karmy!

nelson_garden_which_bird_feeder_should_I_choose___blog_post_image_4.jpeg

Karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe

Kule tłuszczowe są dobrą opcją pokarmu dla ptaków, ponieważ zawierają dużo tłuszczu, którego ptaki potrzebują, gdy na zewnątrz jest zimno. Jeśli ptaki w twoim ogrodzie są wyjątkowo głodne, wypróbuj większy wariant karmnika na kule tłuszczowe, który pomieści więcej pokarmu.

Większe warianty karmników

Jeśli dużo ptaków gromadzi się wokół twojego karmnika (szczęściarz!), dobrym pomysłem jest zainwestowanie w większe karmniki. Jest w nich miejsce dla kilku ptaków, a przy tym nie trzeba ich tak często napełniać. To również praktyczna inwestycja na zimę, ponieważ więcej ptaków szuka pożywienia w ogrodach, a w rezultacie wzrasta ich zapotrzebowanie na pokarm.

Zaciszny i bezpieczny karmnik

Z Twojego nowego karmnika dla ptaków cieszą się nie tylko ptaki, ale też wiewiórki! Mogą one wyjadać orzechy i nasiona z karmników, ale też odstraszać małe ptaki. To samo dotyczy dużego ptactwa, a nawet kotów. Aby tego uniknąć, wybierz karmnik z cienką siatką ochronną. Pozwoli to małym ptakom posilać się bez przeszkód.

nelson_garden_which_bird_feeder_should_I_choose___blog_post_image_5.jpeg

Karmniki na kilka rodzajów pokarmu

Ptaki zazwyczaj nie są wybredne, ale niektóre gatunki ptaków mogą preferować określony rodzaj pokarmu. Są karmniki, w których mieszczą się różne rodzaje nasion oraz kule tłuszczowe – wszystko w jednym. To doskonały sposób, jeśli chcesz rozpieścić ptactwo! 

Jeśli nie możesz znaleźć takiego karmnika, zawieś w swoim ogrodzie różne karmniki. Umieść na jednej gałęzi karmnik na kule tłuszczowe, a w innym miejscu ogrodu, np. na słupku – karmnik na nasiona. Im więcej rodzajów pożywienia serwujesz, tym więcej ptaków w twoim ogrodzie!

nelson_garden_which_bird_feeder_should_I_choose___blog_post_image_3.jpeg