MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Szkoła uprawy trawnika – wysiew trawy

27 czerwca 2022

 

Trawa jest praktyczną nawierzchnią do zabawy, zwłaszcza na większych powierzchniach. Nawet niewielka powierzchnia trawnika służy do rekreacji w ogrodzie, który poza tym składa się z rabat kwiatowych, krzewów i drzew. Niezależnie od tego, gdzie zostanie zasiany nowy trawnik, jesień to dobry czas na wysiewanie nasion trawy.

Chociaż trawę można wysiewać przez większą część roku, najlepiej jest to robić jesienią. W tym czasie temperatura gleby jest idealna, a wilgotność wysoka, co ułatwia kiełkowanie nasion. Większość mieszanek traw kiełkuje w temperaturze 8-10°C, ale istnieją odmiany, które można wysiewać w temperaturze 4°C. Ponadto jesienią nasiona traw są mniej zagrożone chwastami, co sprzyja rozwojowi trawnika.

Przed wysiewem – prace wstępne mają kluczowe znaczenie

Prace wstępne są niezbędne, jeśli chcesz mieć gęsty i równy trawnik w następnym sezonie. Zacznij od zgrabienia z powierzchni ziemi korzeni, gałązek, kamieni i chwastów. Nie są one ani dobre dla trawnika, ani przyjemne dla tych, którzy będą spędzać na nim czas.

Przygotuj ziemię, aby pomóc nasionom trawy w przyjęciu się i umożliwieniu korzeniom wzrostu. Warto także zadbać o to, aby gleba była dobrze zdrenowana i bogata w składniki odżywcze. Należy dodać żwiru, jeśli gleba jest gliniasta, lub poprawić właściwości ziemi, jeśli jest ona uboga, a najlepiej zastosować nawóz podstawowy, taki jak nawóz do trawy lub inny rodzaj nawozu.

Na koniec należy dokładnie wyrównać powierzchnię przed wysianiem nasion trawy – gdy trawnik już wyrośnie, łatwo potknąć się o niewidoczne otwory.

Nelson_Garden_Sowing_a_lawn_Image_3.jpg

Wysiew trawy – rozrzucanie, zakrycie i podlewanie

Gdy gleba jest przygotowana, należy rozsypać nasiona trawy za pomocą siewnika lub ręcznie. Dobrze jest wysiewać w bezwietrzny dzień – nasiona trawy są lekkie i mogą łatwo odfrunąć.

Łatwym sposobem na uzyskanie bardziej równomiernego wysiewu na całej powierzchni jest podzielenie trawnika na mniejsze części i wysiewanie na każdej z nich osobno. Na opakowaniu znajduje się informacja, jaką powierzchnię ma pokryć mieszanka. Połowę nasion należy wysiać wzdłuż, a połowę w poprzek.

Nasiona można zakryć ziemią za pomocą grabi, tak aby miały z nią kontakt. Następnie obficie podlać wodą. Gdy uznasz, że skończyłeś podlewanie, możesz podlać jeszcze trochę.

Nasiona traw kiełkują po 2-4 tygodniach. Ważne jest, aby utrzymywać podłoże w stanie wilgotnym do czasu wyrośnięcia trawy. Należy pamiętać, że choć pojawią się pierwsze źdźbła, inne gatunki trawy potrzebują więcej czasu. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nie przerywać podlewania zbyt wcześnie, jeśli na zewnątrz jest sucho.

Nelson_Garden_Sowing_a_lawn_Image_2.jpg

Podlewanie trawnika – na początku mało i często, później dużo i rzadko

Świeżo posiany trawnik należy podlewać mało i często. Jednak gdy rośliny wyrosną, lepiej jest podlewać je obficie i rzadko, aby woda dotarła aż do korzeni. W miarę możliwości należy podlewać wieczorem. Gdy świeci słońce, woda zdąży wyparować, zanim dotrze do korzeni.

Koszenie trawnika

Świeżo zasiany trawnik należy przyciąć po raz pierwszy, gdy osiągnie wysokość 7-8 centymetrów. Na tym etapie ważne jest, aby nie przycinać zbyt mocno, ale tylko tak, aby źdźbła się rozdzieliły. Dzięki temu trawnik będzie bardziej gęsty.

Należy uważać, aby nie przycinać więcej niż jedną trzecią długości trawy. W przypadku trawnika uprawianego przy willi dobrym wskaźnikiem koszenia jest wysokość 4-5 cm. Jest to odpowiednia wysokość, aby trawa była odporna na suszę i zużycie.

Nelson_Garden_Sowing_a_lawn_Image_1.jpg

Nawożenie trawnika

Oprócz podstawowego nawożenia podczas wysiewu trawnika, warto regularnie uzupełniać składniki odżywcze. Aby trawnik był dobrze utrzymany, należy go nawozić przynajmniej trzy razy w sezonie. Nawożenie wspierające należy wykonać po raz pierwszy, gdy trawa zaczyna się zielenić, a następnie jeszcze dwa razy w odstępach około 6-7 tygodni.

Sposób zagospodarowania ściętej trawy również ma wpływ na ilość potrzebnego nawozu. Dobrym pomysłem jest pozostawienie ścinków na miejscu, aby część składników odżywczych wróciła do trawnika. Grabienie trawy w celu wykorzystania jej jako materiału przykrywającego i składników odżywczych w swoich uprawach oznacza pobieranie składników odżywczych z trawnika. Wtedy należy uzupełnić trawnik dodatkowymi składnikami odżywczymi z zewnątrz (nawożenie).

Korzystanie z trawnika

W zależności od wybranej odmiany nasion trawy i warunków klimatycznych, nowy trawnik powinien być gotowy do użytku po około ośmiu tygodniach. Jednak minie jeszcze trochę więcej czasu, zanim trawa będzie w stanie wytrzymać intensywne użytkowanie.