MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)
Reconnect to nature
  • item.textBezpłatne zwroty
  • item.textSzybka dostawa
  • item.textZałożony w 1933 r.
Wskazówki i inspiracje

Uprawa cukinii

18 May 2022

Kabaczek, cukinia, courgette, dynia szparagowa. Ten ulubieniec niejedno ma imię!
Cukinia jest jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy w ogrodzie. Tak naprawdę jest to zioło, a cukinia jest jego owocem. Cukinia jest bardzo wdzięczna w uprawie, ponieważ rośnie jak szalona i daje duże zbiory. 

Roślina uniwersalna

Kabaczek może być uprawiany wszędzie: w 10-litrowej doniczce na ciepłym balkonie lub tarasie, w skrzyni, na otwartej przestrzeni, w szklarni, a nawet bezpośrednio na pryzmie kompostowej. Najważniejsze jest, aby miejsce było nasłonecznione przez wiele godzin dziennie i aby było w nim dużo miejsca. Kabaczek letni jest zbierany i spożywany latem, gdy owoc ma około 15 cm długości. Im więcej zbiorów, tym więcej owoców wyda roślina. Kabaczek zimowy (lub dynia, jak jest również nazywany) ma nieco twardszy miąższ i jest zbierany późnym latem lub wczesną jesienią. Ma wtedy czas na wytworzenie grubszej skórki, która wytrzyma przechowywanie. Kabaczek zimowy może być przechowywany w normalnej temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy. Można również jeść kwiaty kabaczka.

WSKAZÓWKA! Jeśli nie dasz rady zjeść całego letniego kabaczka, możesz go zamrozić. Pokrój go na plastry lub kawałki, gotuj przez minutę, a następnie pozostaw do ostygnięcia i zamroź. Świetnie nadaje się do zimowych, pożywnych gulaszy!

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_4.jpg

Uprawa kabaczka

Ponieważ rośliny dyniowate są wrażliwe na mróz i szybko rosną, poczekaj z wysianiem kabaczków do początku maja. Przygotowanie rozsady trwa od 2 do 4 tygodni i najlepiej wysadzić je w czerwcu, kiedy na zewnątrz nie ma już ryzyka przymrozków. Znajdź swoją ulubioną odmianę w naszej ofercie nasion. Na przykład, wypróbuj nasze odmiany pnące „Black Forest” lub „Ola Escaladora”, które są łatwe w zbiorach, ponieważ cukinie rosną wyżej na łodydze.

Trzy siostry

Dobrą metodą uprawy na małych powierzchniach jest metoda zwana „Trzy siostry”. Polega ona na wspólnej uprawie kukurydzy, kabaczka i fasoli w małej grupie. Kukurydza rośnie wysoko, dzięki czemu fasola może się po niej wspinać. Fasola wiąże azot w glebie i dostarcza kabaczkowi wielu składników odżywczych. Kabaczki przykrywają glebę i zapobiegają rozwojowi chwastów. Wspólna uprawa różnych roślin jest także korzystna dla życia owadów w ogrodzie. Odmianami odpowiednimi do stosowania w metodzie „trzech sióstr” są odmiany kukurydzy „Sweet Nugget” lub „Golden Bantam”, kabaczka „Emperol” lub „Black Beauty”, oraz fasoli „Blue Lake”, „Carminat” lub „Neckargold”. Inne rodzaje znajdziesz w naszym katalogu nasion. 

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_1.jpg

Wysiew kabaczka do rozsady

  1. Wypełnij doniczki do rozsady ziemią, wystarczy zwykła ziemia doniczkowa. Podlej lekko wodą, a następnie posadź po jednym nasionie w doniczce na głębokość 2 cm.

  2. Przykryj doniczki przezroczystą pokrywką z otworami wentylacyjnymi i umieść je w ciepłym miejscu, najlepiej na macie grzewczej, aby gleba zachowała wilgoć i nasiona szybciej wykiełkowały.

  3. Po wykiełkowaniu nasion umieść je w chłodniejszym, ale nadal jasnym miejscu. Wybierz najjaśniejsze okno lub użyj oświetlenia do roślin.

  4. Gdy tylko roślina wypuści pierwsze liście (po dwóch pierwszych małych liściach sercowych), nadszedł czas na przesadzenie jej do większych doniczek, do bardziej odżywczej gleby.  Trzymaj sadzonkę za liście i uważaj na delikatne korzenie. Aby uniknąć gnicia korzeni, w nowej doniczce należy sadzić rośliny na tej samej głębokości, co w starej.

  5. Po 2–4 tygodniach rośliny są gotowe do zahartowania (więcej o hartowaniu poniżej) i wysadzenia do ciepłej, bogatej w składniki odżywcze gleby. 

WSKAZÓWKA! Podlewaj sadzonki Biohumus-té lub dodaj Biohumus do gleby – w ten sposób rośliny staną się silniejsze i bardziej odporne na szkodniki i choroby, takie jak mączniak i gnicie korzeni.

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_3.jpg

Hartowanie

Ważne jest, aby zahartować rośliny przed ich wysadzeniem. Oznacza to przyzwyczajanie roślin do środowiska zewnętrznego przez tydzień lub dwa. Codziennie wystawiaj rośliny w zacienionym, osłoniętym miejscu, najlepiej osłonięte agrowłókniną. Zacznij od kilku godzin, a następnie wydłużaj czas. Przyzwyczajaj je również powoli do światła słonecznego, aby uniknąć poparzenia liści.  Po umieszczeniu roślin w docelowym miejscu uprawy należy je chronić agrowłókniną do czasu kwitnienia.

Siew kabaczka do gruntu

W południowej Szwecji kabaczki można wysiewać na zewnątrz, gdy temperatura gruntu wynosi co najmniej 15 stopni. Używaj termometru glebowego! Przykryj nasiona agrowłókniną, aby chronić wysiew – kabaczek lubi ciepło i nie wykiełkuje, jeśli będzie zbyt zimno. 

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_5.jpg

Miejsce uprawy i pielęgnacja

Ponieważ kabaczek lubi słońce, wybierz bardzo nasłonecznione miejsce. Gleba powinna być próchnicza i zawierać też ziemię kompostową, aby zatrzymywać wilgoć. Należy często i obficie ją nawozić, stosując zbilansowany nawóz, który nie zawiera zbyt dużo azotu w stosunku do fosforu i potasu, lub nawóz naturalny. Roślina potrzebuje dużo energii, aby móc szybko rosnąć i produkować dużo owoców. Podlewaj często, ale unikaj kontaktu wody z liśćmi. Usuwaj martwe części roślin, również starsze liście, które przylegają do ziemi, aby zapewnić przewiewność i zrobić miejsce na owoce. Przykryj powierzchnię gruntu słomą lub podobnym materiałem, aby utrzymać chłód i wilgoć oraz chronić owoce przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami.

Ponieważ kabaczek wyrasta na dużą roślinę, wymaga rozstawy 100 centymetrów. 

Rozmnażanie

Kabaczek może być rozmnażany zarówno przez nasiona, jak i sadzonki. Pobieranie nasion z domowej uprawy kabaczka sprawdza się, ale może przynieść nieoczekiwane rezultaty, ponieważ nasiona lubią zapylać się krzyżowo z innymi roślinami dyniowatymi. Sadzonki można również pobierać z pędów bocznych. Odetnij pęd i posadź w ziemi, jeśli ci się powiedzie, wytworzą się nowe korzenie. Czynność tę wykonaj na początku sezonu, ponieważ jeśli cięcie zostanie wykonane w środku lata lub później, roślina nie zdąży wydać owoców.

Częste pytania na temat kabaczka:

Kwiaty opadają i nie ma owoców:

Pierwszymi kwiatami, które tworzą się na kabaczku, są zazwyczaj kwiaty męskie. Ponieważ nie wytwarzają one owoców, odpadają po przekwitnięciu. Gdy roślina zadomowi się na swoim miejscu, a grunt się ociepli, pojawią się kwiaty żeńskie. Kwiat żeński można rozpoznać po tym, że na szypułce kwiatowej, tuż za kwiatem, znajduje się mały zarodek owocu. To właśnie z niego wyrasta kabaczek. 

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_2.jpg

Na liściach pojawił się biały „proszek”:

Biały proszek to zwykle mączniak, choroba grzybicza atakująca rośliny, które nie otrzymały wystarczającej ilości wody. W przeciwieństwie do innych grzybów, mączniak rozwija się w suchych, słonecznych warunkach. Aby zwalczyć mączniaka, należy usunąć wszystkie zaatakowane liście, także te, które opadły pod roślinę. Nie należy ich wyrzucać do kompostu, ponieważ mogą rozprzestrzeniać infekcję na inne rośliny. Popraw właściwości gleby za pomocą preparatu Biohumus Terra, który wzmacnia rośliny przed chorobami, lub za pomocą ziemi kompostowanej, dzięki czemu gleba lepiej zatrzymuje wodę. Następnie trzeba nawozić ziemię, a na powierzchni gruntu rozłożyć warstwę słomy lub innej ściółki. Aby zapobiec mączniakowi, rośliny kabaczka należy regularnie podlewać. 

Nelson_Garden_How_to_grow_squash_image_6.jpg

Łodyga wygląda, jakby gniła przy powierzchni ziemi:

Roślina prawdopodobnie cierpi na zgniliznę korzeni. Jest to grzyb, który powoduje gnicie łodyg i zamieranie roślin. Kabaczek jest podatny na gnicie korzeni, zwłaszcza gdy rośliny są małe. Przy przesadzaniu do większej doniczki upewnij się, że roślina znajduje się na tej samej głębokości co poprzednio, usyp też niewielki kopczyk z ziemi, aby woda nie stała wokół łodygi. Aby uniknąć zbyt dużej ilości wilgoci wokół łodygi, podlewaj od dołu, na podstawkę doniczki unikając podlewania od góry. 

WSKAZÓWKA! Przy przesadzaniu pokryj powierzchnię gruntu wermikulitem, aby uniknąć gnicia korzeni.

Powodzenia z uprawą twoich kabaczków!