MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa groszku pachnącego

22 czerwca 2022

Zapach groszku pachnącego budzi w wielu z nas letnie wspomnienia, ponieważ uroczy, znany z pięknych kwiatów Lathyrus odoratus kwitnie zazwyczaj aż do pierwszych przymrozków, jeśli będziemy go odpowiednio pielęgnować. Jeśli chcemy uzyskać wczesne i obfite kwitnienie musimy na czas rozpocząć jego uprawę wstępną.

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_1.jpg

Podobnie jak z wieloma innymi letnimi kwiatami uprawa groszku pachnącego udaje się lepiej, gdy zaczniemy od uprawy wstępnej. Jeśli posiejemy go najpierw wewnątrz, w doniczkach, zapewnimy mu w ten sposób odpowiednią przewagę w chwili, gdy przyjdzie czas na rozsadzanie na zewnątrz na rabatach. Ponieważ mamy u nas różne strefy klimatyczne, czas rozsadzania na zewnątrz może się różnić w zależności od twojego miejsca zamieszkania. Dlatego na przyszykowanie sadzonek wewnątrz trzeba liczyć 4–6 tygodni. Jeżeli już nie zdążysz przygotować sadzonek wewnątrz albo jeżeli o tym zapomniałeś, możesz równie dobrze posiać nasiona groszku pachnącego bezpośrednio na rabacie, ale dopiero wtedy, gdy nie ma już ryzyka mrozu. Wysiewanie bezpośrednio na rabacie daje nieco późniejsze kwitnienie, ale rośliny, które spędziły całe swoje życie na zewnątrz będą za to silniejsze.

Wysiew groszku pachnącego

Przed wysiewem nasiona groszku pachnącego najlepiej jest wypłukać. W ten sposób budzimy suche nasiona do życia i uruchamiamy proces kiełkowania. Nasiona sadzimy następnie w ubogiej ziemi, takiej jak np. ziemia do siewu. Większość nasion zawiera wszystkie potrzebne im do kiełkowania składniki, a ziemia do siewu jest łagodna dla młodych korzeni nowych roślin. Ponieważ korzenie groszku pachnącego sięgają głęboko należy unikać nadmiernej manipulacji podczas rozsadzania na zewnątrz. Dlatego najlepiej wysiewać go na tacach do uprawy, na których każda roślina ma oddzielne miejsce. Jeżeli rozsiejesz nasiona swobodnie będziesz potem musiał wyrywać i szarpać rośliny, aby je od siebie oddzielić. 

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_5.jpg

Groszek pachnący lubi chłód

Groszek pachnący rośnie najlepiej w chłodnym otoczeniu. Dla procesu kiełkowania niezbędna jest wilgoć i dlatego gleba powinna być wystarczająco wilgotna przez cały czas. Kiedy pojawią się siewki doniczki należy przestawić w chłodniejsze miejsce, nieco poniżej temperatury pokojowej. Od razu po zakiełkowaniu groszek pachnący znosi temperatury aż do 0 stopni. Niska temperatura ułatwia wyhodowanie gęstych i silnych roślin. Równowaga między światłem i temperaturą ma wpływ na gęstość roślin i dlatego warto stosować dodatkowe oświetlenie roślin. Praktyczna reguła: im wyższa temperatura otoczenia tym potrzeba więcej światła. Niższe temperatury wymagają natomiast mniej światła.

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_3.jpg

Pobieranie szczepek z groszku pachnącego

Groszek pachnący rośnie szybko, co może okazać się trochę problematyczne, jeśli uprawiasz go na ograniczonej przestrzeni, takiej jak na przykład parapet. Problem ten można rozwiązać przez przycięcie roślin, co ma także inne korzyści. Przycięcie rośliny nieco powyżej drugiego lub trzeciego liścia spowoduje wzrost większej ilości pędów od podstawy i roślina będzie gęściejsza. Nazywamy to uszczykiwaniem wierzchołków roślin, co w przypadku większości roślin przynosi oczekiwany rezultat, jeśli chcemy, żeby były gęste i bujne. Obcięty wierzchołek jest doskonałym szczepkiem, który można wsadzić do wody, gdzie szybko wypuści korzenie. W ten sposób będziesz miał dwa razy więcej roślin!

Po uprawie wstępnej masz masę roślin gotowych na letnie rabaty. Pamiętaj o tym, żeby stopniowo przyzwyczaić je do nowego środowiska. Wszystkie rośliny uprawiane wewnątrz należy zahartować przed rozsadzeniem na zewnątrz. Hartowanie to stopniowe przyzwyczajanie roślin do słońca, wiatru i deszczu. Trwa to mniej więcej przez tydzień. Zahartowane sadzonki groszku pachnącego czują się najlepiej w dobrze nasłonecznionych miejscach i w bogatej glebie. W zacienionym miejscu rośliny będą rzadkie, a ich kwitnienie ograniczone.

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_2.jpg

Uprawa groszku pachnącego

Groszek pachnący można uprawiać prawie wszędzie – zarówno w dużym ogrodzie, jak i na małym balkonie. Jeśli posadzisz go w doniczce wypełnionej bogatą ziemią dobrej jakości to będzie ci kwitł przez długi czas. Groszek pachnący czuje się równie dobrze w uprawie gruntowej lub nadstawkach paletowych. Jeśli posadzisz groszek pachnący w nadstawce paletowej to będziesz miał mnóstwo kwiatów na bukiety przez całe lato. Groszek pachnący można sadzić w odległości 5 cm, ponieważ jego korzenie rosną w dół, w poszukiwaniu pożywienia i wilgoci. W pierwszych dniach po rozsadzeniu na zewnątrz należy dużo podlewać, ponieważ wiosna i lato są zazwyczaj suche.

Groszek pachnący potrzebuje wsparcia

Po rozsadzeniu na zewnątrz groszek pachnący trzeba przywiązać do treliażu. Groszek pachnący jest rośliną pnącą i mistrzem wspinaczki, ale potrzebuje na to jakiejś podpory. Roślina ta używa do wspinaczki swoich silnych wąsów, które ma na końcach swoich liści. Prostą podporę w kształcie namiotu tipi można zbudować ze stabilnych palików bambusowych i jutowego sznurka. Owiń sznurek wokół bambusowych palików z 15-centymetrowym odstępem między każdym okrążeniem. Taka podpora dobrze spełnia swoją rolę w przypadku uprawy w doniczkach lub pojedynczych roślin na rabacie. Jeśli sadzisz groszek pachnący w rzędach na rabacie albo w nadstawce paletowej lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie rzędu palików bambusowych połączonych ze sobą jutowym sznurkiem. Niezależnie od rodzaju treliażu należy się liczyć z wysokością do 2 metrów. Zaletą użycia sznurka z juty jest fakt, że pod koniec sezonu wystarczy wtedy obciąć resztki roślin i sznurka i wrzucić je do kompostu.

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_4.jpg

Nawożenie groszku pachnącego

Gdy roślina zadomowi się w miejscu uprawy chcemy, żeby wypuściła jak najwięcej nowych pędów, a to oznacza, że nadszedł czas na nawożenie. Jeśli chcesz, aby twój groszek pachnący urósł duży i produkował niezliczoną ilość kwiatów będzie mu potrzeba dużo energii. Dlatego musisz zadbać o to, aby regularnie dostarczać roślinom wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią im dobry wzrost i kwitnienie.

Groszek pachnący należy często przycinać

Gdy w połowie lata pojawią się pierwsze kwiaty nadchodzi czas, aby wyciągnąć nożyce do kwiatów! Groszek pachnący należy często przycinać, aby roślina produkowała więcej kwiatów. Obcinanie kwiatów jakiś czas po zakwitnięciu stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pąków i w ten sposób przedłuża się okres kwitnienia. Niewiele rzeczy jest tak uroczych, jak zapach bukietu groszku pachnącego. Wystarczy posadzić kilka roślinek, aby przez całe lato mieć wazony pełne kwiatów. 

Dobre rady dotyczące bukietów z groszku pachnącego

Gdy ścinasz kwiaty, żeby włożyć je do wazonu musisz mieć na uwadze kilka rzeczy. Kwiaty należy ścinać wcześnie rano, kiedy łodyżki są nasycone wodą po chłodnej nocy. Ścięte kwiaty należy natychmiast włożyć do wody (nie czekaj z tym dłużej niż przez czas, w którym sam jesteś w stanie wstrzymać oddech). W przeciwnym przypadku końce łodyżek należy obciąć na nowo przy pomocy ostrego noża lub nożyc do kwiatów tuż przed wstawieniem ich do wody. Zadbaj o to, żeby wazon był zupełnie czysty i najlepiej zastosuj odżywkę dla kwiatów, żeby bukiet trzymał się długo. Ostatnia rada: w ciągu nocy albo gdy nie ma cię w domu postaw bukiet w chłodnym miejscu. 

Nelson_Garden_Growing sweet peas_image_6.jpg

Zbieranie nasion z groszku pachnącego

Jeśli masz ulubioną odmianę groszku pachnącego, z którego chciałbyś zebrać nasiona, możesz to zrobić pod koniec sezonu. Pamiętaj o tym, że nasiona potrzebują czasu na to, żeby dojrzeć zanim pojawi się mróz. Jeżeli pozostawisz kwiaty na roślinie, to po przekwitnięciu rozwinie się z nich strąk. W przypadku, gdy uprawiasz kilka odmian jednocześnie, mądrze by było oznakować rośliny, z których chcesz zbierać nasiona. W ten sposób będzie ci łatwiej panować uprawy na następny rok. Dojrzałe nasiona należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.

Wieloletnia odmiana groszku pachnącego (bylina)

Pięknie pachnąca odmiana groszku pachnącego Lathyrus odoratus jest rośliną jednoroczną, która więdnie i umiera, gdy na jesieni pojawi się mróz. Jeżeli chciałbyś mieć odmianę groszku pachnącego, która jest rok po roku powracającą byliną najlepiej wybrać krzepki groszek szerokolistny, zwany także Lathyrus latifolius. Jest on równie piękny jak zwykłe odmiany groszku pachnącego, ale nie pachnie. Groszek szerokolistny może być uprawiany aż do strefy roślinnej 8 i osiąga do trzech metrów wysokości! Jak myślisz, czy roślina ta jest cudem przyciągającym wzrok począwszy od środka aż do końca lata?