MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

4 pomysły na projekty DIY do zrobienia z dziećmi

01 czerwca 2021

Projekty zrób-to-sam to świetna zabawa dla dzieci, idealna na czas dni wolnych od szkoły lub wakacji. Połączenie DIY z uprawą jest po prostu idealne! Rozwija w  dzieciach kreatywność, wprowadza je w świat natury, spędzania czasu na świeżym powietrzu i pożywnego jedzenia.

Uprawiaj wstępnie nasiona w przedszkolu

Po pierwsze, dobrze jest wstępnie uprawiać zioła. Uprawa wstępna polega na umieszczeniu wybranych nasion w specjalnych wkładach do uprawy lub małych doniczkach z ziemią, gdzie wykiełkują i wykształcą mocne korzenie. Dzięki uprawie wstępnej możesz zbierać zioła wcześniej, niż gdybyś wysiał je latem bezpośrednio do gruntu. W zależności od wieku dzieci, fajnym pomysłem jest nazwanie procesu uprawy wstępnej przedszkolem dla roślinek!

Uprawę wstępną w pomieszczeniu najlepiej zaczynać wiosną, ponieważ na zewnątrz robi się cieplej i jaśniej, co sprzyja uprawie na parapecie. Niektóre nasiona, na przykład papryczki chili, można wstępnie uprawiać już w styczniu lub lutym. Mówiąc dzieciom, że ich nasiona są w przedszkolu dla roślinek, może sprawić, że jeszcze bardziej będą się cieszyć hodowlą!

Nelson_Garden_4_diy_gardening_projetcs_to_do_with_kids_image_4.jpeg

1. Pozwól dzieciom zrobić własne doniczki

Zaangażuj swoje dzieci w zrobienie własnych doniczek z gazet. To bardzo proste! Wystarczy pociąć gazetę na paski, owinąć wokół okrągłego przedmiotu, złożyć lub zgnieść papier, tworząc denko i gotowe! Następnie napełnijcie gazetowe doniczki  ziemią i nasionami.

Gazetowe doniczki są bardzo praktyczne w uprawie wstępnej, ponieważ papier ulega rozkładowi podczas podlewania. Jest biodegradowalny, więc gdy nadejdzie czas przesadzenia rośliny do większej doniczki, możesz włożyć gazetowy pojemnik własnej roboty do nowej ziemi. Papier sam się rozłoży!

Nelson_Garden_4_diy_gardening_projetcs_to_do_with_kids_image_6.jpeg

2. Pozwól dzieciom zrobić własne mini szklarnie

Rośliny dobrze się rozwijają, gdy rosną w wilgotnej glebie. Najlepszym sposobem na utrzymanie takiego wilgotnego środowiska jest szklarnia. Domowe szklarnie są bardzo łatwe do zrobienia - idealne dla dzieci!

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić swoją mini szklarnię, to plastikowe butelki i nożyczki. Odetnij dna butelek i usuń zakrętki, żeby zapewnić wentylację. Przykryj butelkami wnętrza doniczek, w których uprawiasz. Dzięki temu rośliny będą miały ciepło i wilgotno.

Jeśli najlepszą częścią ogrodnictwa, według ciebie lub twoich dzieci, jest proces uprawy i wzrostu, możecie sobie go ułatwić. Kup mini szklarnię lub załóż pokrywkę na tacę do uprawy.

Nelson_Garden_4_diy_gardening_projetcs_to_do_with_kids_image_3.jpeg


3. Pozwól dzieciom zrobić własne etykietki

Po przygotowaniu własnych gazetowych doniczek lub w przypadku uprawy w zwykłych doniczkach, dobrym pomysłem jest oddzielenie ich etykietami. Wyciągnij spinacze do papieru lub drewniane klamerki do wieszania prania i  zachęć dzieci do napisania na nich nazw uprawianych przez was ziół. Przymocuj spinacze lub klamerki na przykład do patyczków do lodów, a otrzymasz własnoręcznie zrobione etykietki!

Nelson_Garden_4_diy_gardening_projetcs_to_do_with_kids_image_2.jpeg

4. Pozwól dzieciom wyzwolić kreatywność w uprawie na  zewnątrz

Jeśli masz ogród, wczesnym latem możesz wysiać nasiona w na zewnątrz. Możesz wykorzystać w tym celu praktycznie wszystko: oponę, but, starą puszkę lub porzuconą piaskownicę. Dlaczego nie zapytać dzieci o pomysły na miejsca, w których możecie coś uprawiać? Pamiętaj, aby zrobić dziurę w dnie wybranej rzeczy-doniczki (jeśli to możliwe oczywiście), a następnie umieść ją w słonecznym miejscu.

Jeśli chcesz uprawiać rośliny na mniejszą skalę, jedną z opcji będzie uprawa wstępna ziół w puszce lub doniczce już wiosną. Gdy na dworze zrobi się cieplej wystaw naczynie-doniczkę na zewnątrz. Latem możesz również wysiać zioła bezpośrednio do puszki lub doniczki stojących na zewnątrz, a kiedy zrobi się chłodniej, przenieść je do pomieszczenia!

Nelson_Garden_4_diy_gardening_projetcs_to_do_with_kids_image_1.jpeg