MISSING_TRANSLATION (TOPBAR.IMPERSONATE_ACT_AS)

Uprawa hydroponiczna roślin krok po kroku

10 December 2020

Masz dosyć dźwigania do domu ciężkich worków z ziemią? Dzięki systemom hydroponicznym możesz z łatwością uprawiać rośliny dostarczając im jedynie wystarczającej ilości wody, ciepła i składników odżywczych. To łatwy sposób na uprawę, a zarazem gwarancja świetnych zbiorów – i to przez cały rok!

Czym jest uprawa hydroponiczna i na czym polega? 

Hydroponika to uprawa roślin bez użycia gleby. Uprawa hydroponiczna różni się od tradycyjnej metody tym, że konieczne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych w każdej fazie wzrostu. W zależności od rodzaju systemu hydroponicznego, nawóz podaje się roślinom ręcznie lub za pomocą specjalnej pompy i węży. Ponieważ korzenie roślin pozostają w stałym kontakcie z wodą, nie muszą one, jak podczas rozwoju w glebie, aktywnie szukać składników odżywczych. Ponadto odległość między wodą, a rośliną zapewnia korzeniom stały dostęp do tlenu. Rezultat? Rośliny rosną szybciej i bujniej!

hydroponic__cultivation_retina_3.jpg

Do uprawy hydroponicznej nie jest potrzebna gleba ani – na szczęście dla początkujących – dryg do ogrodnictwa! To prosty sposób uprawy, którego w krótkim czasie może nauczyć się każdy, a dokonując regularnego pomiaru zawartości składników odżywczych łatwo jest zauważyć, kiedy roślina potrzebuje nawozu. Innymi słowy: udana uprawa hydroponiczna jest prosta, niezależnie od poziomu doświadczenia i umiejętności.

Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej? 

System hydroponiczny to idealne rozwiązanie, jeśli masz niewiele czasu i miejsca na uprawę. W tym przypadku radzimy postawić na szybko rosnące, łatwe w uprawie i zabierające niewiele przestrzeni rośliny takie jak sałata, jarmuż czy burak ćwikłowy. Jeśli masz jednak czas, miejsce i chęć, możesz uprawiać wszystko – od przypraw i kwiatów po papryczki chili, pomidory czy inne owocujące rośliny. Oto kilka innych powodów, dla których warto zainwestować w system hydroponiczny:

🌱 Uprawiaj różne rośliny w jednym miejscu

🌱 Uprawiaj rośliny zarówno na zewnątrz, jak i w środku 

🌱 Zapomnij o rozsypanej ziemi w domu

 

Lista kontrolna

Rzeczy, których potrzebujesz, aby rozpocząć własną uprawę hydroponiczną:

🌱 System hydroponiczny z pokrywką, pompka napowietrzająca i koszyczki na wkłady

🌱 Wkłady z nasionami lub bez (możesz dodać je samodzielnie)

🌱 Nawóz

Od czego zacząć?

  1. Umieść swój system hydroponiczny w nasłonecznionym miejscu
  2. Wlej odpowiednią ilość wody do skrzyni
  3. Dodaj nawóz
  4. Włóż nasiona do wkładów (jeśli ich nie zawierają) i umieść je w koszykach
  5. Zrelaksuj się i poczekaj, aż Twoje rośliny zaczną kiełkować!
Produkty powiązanePokaż wszystkie
Uprawa hydroponiczna z HarvyDzięki Harvy możesz uprawiać hydroponicznie bez gleby i bez wcześniejszej wiedzy - przez cały rok. To bardzo proste - każdy może to zrobić.
Przeczytaj więcej
Kiedy należy wyłączyć oświetlenie roślin?Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła, wyrastają wysokie i chude. Więc nie spiesz się, aby wyłączyć oświetlenie roślin, gdy powróci światło dzienne.
Przeczytaj więcej

Hydroponika – Uprawa w wodzie

Co to jest hydroponika? To oznacza po prostu uprawę w wodzie. Kiedy uprawiasz w wodzie, Twoje rośliny potrzebują roztworu odżywczego, który potrzeba rozcieńczyć w pojemniku z wodą. Zaletą uprawy hydroponicznej jest to, że jest szybka i łatwa, a jeśli masz odpowiedni rodzaj oświetlenia, możesz uprawiać przez cały rok. Większość kiełkujących nasion może być uprawiana w naszej skrzynce do uprawy hydroponicznej Harvy, ale mamy również kilka nasion, które zostały specjalnie zaprojektowane wyłącznie do uprawy hydroponicznej. Nasz zestaw początkowy zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć uprawę, czyli skrzynkę do uprawy, uchwyt na wtyczki oraz wtyczki do uprawy z nasionami i odżywkami dla roślin do uprawy hydroponicznej.Przeczytaj więcej